Κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Written by  Νοε 16, 2016

Ο ΠΑΟΚ είχε την τύχη στα χέρια του, όμως, η καθίζηση που έπαθε στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε την ήττα από τη Νεπτούνας με 68-63 και του στέρησε τη δυνατότητα για μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πάρα πολύ καλά την αναμέτρηση και με έλεγχο του ρυθμού κατάφερνε σε όλη τη διάρκειά της να διατηρεί το προβάδισμα. Η είσοδος στην τελευταία περίοδο την έφερε μπροστά στο σκορ με 47-54 και έδειχνε ικανή να πάρει την νίκη.

Η απουσία, ωστόσο, καθαρού μυαλού, η κόπωση και οι κακές επιλογές, έφεραν ένα επιμέρους σκορ 21-9 και τελικά την ήττα με 68-63 και του στέρησαν τη δυνατότητα για μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Τζεράι Γκραντ που κυριάρχησε κάτω από το καλάθι στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 14 πόντους ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ο Ντάριλ Μπράιαντ με 13 πόντους και τον ακολούθησε ο Κλάντον με 11.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63.

Νεπτούνας (Αντομάιτις): Σίκσνιους 7 (1), Μαζέικα 10 (1), Γκιρτζιούνας 7 (1), Κλιμαβίτσιους 2, Σαρακάουσκας 8 (2), Ντρου 3, Μπάρον 9 (2), Κατσίνας, Τζόνσον 8 (2), Γκραντ 14.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 5, Κόνιαρης 9 (3), Τσόχλας 3 (1), Τέιλορ 7 (1), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 4 (1), Καμάρας 1, Μπράιαντ 13 (2), Πέινερς 3, Κλάντον 11.

Φωτό: basketballcl.com