Έκανε «13άρι» με ήρωα τον Μάντζαρη

Written by  Νοε 15, 2013

Για να φτάσεις στην κορυφή χρειάζεται και τύχη. Ο Ολυμπιακός έδειξε πως διαθέτει πολλή και το απέδειξε με τον πιο εμφατικό τρόπο απέναντι στην Ζιέλονα Γκόρα, την οποία νίκησε 79-77 με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη στην εκπνοή και απέφυγε ένα τεράστιο κάζο.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης παρουσιάστηκαν πολύ κακοί απέναντι στους άπειρους, αλλά πολύ πεισμωμένους Πρωταθλητές Πολωνίας, δεν πήρε προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού εκτός από το τελευταίο λεπτό και είχε την τύχη με το μέρος του, καθώς με ένα φανταστικό τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη και με το σκορ 76-77 υπέρ της Ζιέλονα, πήρε την 13η νίκη του σε επίσημα ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη, έκανε το 5-0 στον όμιλό του, που είναι το καλύτερο στην ιστορία του και διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου του.

Η νίκη είναι αυτή που μένει, ωστόσο, η πολύ κακή εμφάνιση της ομάδας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα επιβεβαιώνει πως στο μπάσκετ ποτέ κανένας δεν μπορεί να πει ποτέ και πως η Ευρωλίγκα είναι ένας θεσμός όπου η έκπληξη καραδοκεί σε κάθε αγώνα.

Πριν από το παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων στις Φιλιππίνες, όπως σε όλα τα παιχνίδια της Ευρωλίγκα, καθώς η διοργανώτρια αρχή ανακοίνωσε πως θα προσπαθήσει μέσω του προγράμματος αλληλεγγύης OneTeam, πρεσβευτής του οποίου για τον Ολυμπιακό είναι ο Μπρεντ Πέτγουεϊ, να βοηθήσει τους πληγέντες προσφέροντας 1 ευρώ από κάθε εισιτήριο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας που από την αρχή ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που μέχρι στιγμής δεν είχαν αρκετά, χρησιμοποίησε στην αρχική πεντάδα το νεαρό Γιάννη Παπαπέτρου, ο οποίος αγωνίστηκε με προστατευτική μάσκα προκειμένου να προφυλάξει τη μύτη του, έπειτα από το κάταγμα που έπαθε στον αγώνα με τον Ίκαρο.

Οι απουσίες του Σίμονς και του Σλούκα ήταν σημαντικές, ωστόσο, όπως είχε ανακοινώσει ο προπονητής του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» θα προσπαθούσαν να καλύψουν τις απουσίες εκ των έσω. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού, μάλιστα, δεν υπολογίζεται ούτε για τον αγώνα της Κυριακής απέναντι στο Ρέθυμνο, προκειμένου να ξεκουράσει την πονεμένη κνήμη του και να είναι έτοιμος για τη δύσκολη συνέχεια την ερχόμενη εβδομάδα απέναντι στη Μάλαγα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ νωθρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι πρωταθλητές Πολωνίας να προηγηθούν 1-4, 3-6 και 5-8 στο 5’. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν πολύ άστοχοι στο ξεκίνημα, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να προσπαθεί μόνος και να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες σκοράροντας και μοιράζοντας τάπες στον Ντραγκίσεβιτς.

Η άμυνα ζώνης των Πολωνών εγκλώβισε τον Ολυμπιακό που δε μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση πέρα από τις ατομικές ενέργειες του Λο, με αποτέλεσμα η Ζιέλονα Γκόρα, η οποία στο διάστημα αυτό είχε και 4 επιθετικά ριμπάουντ να προηγηθεί με +6 (9-15) με τρίποντο του Μπράκινς στο 8’. Με γκολ-φάουλ του Τσάνας, φόλοου του Κόζαρεκ και καλάθι του Νταγκίσεβιτς από την κορυφή της ρακέτας μπροστά στον Ντάνστον, η Ζιέλονα πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 11-22.

Με την είσοδο του Λοτζέσκι, τους Μάντζαρη και Λο να τρέχουν στον αιφνιδιασμό και τον Γιώργο Πρίντεζη να σκοράρει συνεχόμενους πόντους, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο, αποφασισμένος να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση. Η άμυνα ζώνης έσπασε για πρώτη φορά στο 14’ με τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου, όμως, η Ζιέλονα Γκόρα έβρισκε τρόπο να διατηρεί σταθερά τη διαφορά στο +9.

Με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 29-33, όμως, ο Ολυμπιακός, ό, τι προσπαθούσε να χτίσει κατά στιγμές στην επίθεση, το γκρέμιζε στην άμυνα. Ο κοντοπίθαρος Γουόλκερ έκανε άνω κάτω την άμυνα των «ερυθρολεύκων» με τη διαφορά να ανεβαίνει και πάλι στο +11 (29-40) στο 18’.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ για να σταματήσει το ρυθμό της αντιπάλου του και να μειώσει η ομάδα του μέχρι το ημίχρονο, όμως, το καθαρό μυαλό δεν υπήρχε στην ομάδα του Ολυμπιακού. Χαρακτηριστικό ήταν η λάθος πάσα του Σπανούλη και η λάθος εκτέλεση του αιφνιδιασμού από τον νεαρό Αγραβάνη για το έβδομο λάθος της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, που σε συνδυασμό με τα 2/12 τρίποντα και τα 8 επιθετικά ριμπάουντ της Ζιέλονα σε αυτό το διάστημα έφεραν το 33-42 του ημιχρόνου, που έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στα αποδυτήρια με έντονο προβληματισμό.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε και πάλι τον Ολυμπιακό νωθρό και απογοητευτικά άστοχο, κάτι που έδωσε στην Ζιέλονα την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί, παράλληλα, με τα παιδαριώδη λάθη του στην άμυνα, να προηγηθεί με 37-48 στο 23’. Στο σημείο εκείνο, Σπανούλης και Πρίντεζης ανέλαβαν τα ηνία στο σκοράρισμα, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και, με την άμυνα να σφίγγει ο Ολυμπιακός μείωσε γρήγορα σε 48-52 στο 26’.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Ντραγκίσεβιτς που έκανε πλάκα μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού, σε νεκρό χρόνο για το 55-63 και η τελευταία περίοδος ξεκινούσε με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να είναι υποχρεωμένοι να κάνουν μία ακόμα ανατροπή.

Η απαράδεκτη εικόνα του Ολυμπιακού, ωστόσο, συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς, παρά το γεγονός ότι και η Ζιέλονα υπέπιπτε σε πολλά εύκολα λάθη και βεβιασμένες επιθέσεις, απόρροια πιθανόν του ενθουσιασμού της για την διαφαινόμενη έκπληξη που ερχόταν, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν άστοχοι και εγκλωβισμένοι στη ζώνη των αντιπάλων τους.

Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν εξαιρετικά δραματικά, καθώς με ηγέτες τους Σπανούλη και Πρίντεζη ο Ολυμπιακός έκανε την τελική του αντεπίθεση. Η άμυνα έσφιξε πολύ, τα τρίποντα μπήκαν και οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 70-71 μόλις 80’’ πριν το τέλος. Με τον Εγιενγκά να κάνει ½ βολές η Ζιέλονα έκανε το 70-72, όμως, εκεί μίλησε η κλάση του KillBill.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού κράτησε τη μπάλα και στα 44’’ εκτέλεσε από τα 7,5 μ. για το πρώτο προσπέρασμα του Ολυμπιακού έπειτα από το αρχικό 1-0 στο πρώτο λεπτό.

Η νευρικότητα ήρθε στην πλευρά των φιλοξενουμένων που έχασαν την επόμενη επίθεση και έδωσαν στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να κρατήσει τη νίκη. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ευστόχησε σε ½ βολές στα 15,9’’ πριν το τέλος για το 74-72, όμως, η Ζιέλονα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με τρίποντο του Άαρον Τσελ στα 12,9’’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 74-75. Ο Σπανούλης με παλικαρίσιο καλάθι έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπακό με 76-75, όμως, η τραγική αμυντική λειτουργία έδωσε την δυνατότητα στον Εγιενγκά στα 2,9’’ να βάλει την Ζιέλονα μπροστά και πάλι με 76-77.

Στην επαναφορά ο Σπανούλης προσπάθησε να βρει τον Ντάνστον για alleyoop, αλλά οι παίκτες της Ζιέλονα μυρίστηκαν την κομπίνα και έκοψαν τη μπάλα. Στην τελική επαναφορά και, αφού, έπειτα από διαβουλεύσεις έμειναν 1,6’’ στον Ολυμπιακό, έγινε το απίστευτο!

Ο Λοτζέσκι έδωσε την μπάλα στον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος πρόλαβε να σηκωθεί από τη γωνία και να γράψει το τελικό 79-77 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους των «ερυθρολεύκων» και των συμπαικτών του και δάκρυα απογοήτευσης από τους παίκτες των φιλοξενουμένων.

Με τη νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός πήρε την πέμπτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην φάση των ομίλων της Ευρωλίγκα και την 13η συνολικά σε Ελλάδα και Ευρώπη, ωστόσο, η εμφάνιση θα πρέπει να προβληματίσει τόσο τον Γιώργο Μπαρτζώκα, όσο και τους παίκτες της ομάδας.

Εκτός από τον ήρωα της τελευταίας στιγμής, Βαγγέλη Μάντζαρη, για τον Ολυμπιακό ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να προσθέτει άλλους 18, όμως, χαρακτηριστικό της αναμέτρησης είναι η εξαιρετική αστοχία των «ερυθρολεύκων» ειδικά στα τρίποντα (9/27), τα 12 λάθη, αλλά και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που επέτρεψαν στους αντιπάλους τους (11).

Από τους πολύ μαχητικούς φιλοξενούμενους, Ντραγκίσεβιτς με 18 πόντους, Τσελ με 15 και Εγιένγκα με 13 προσπάθησαν να καταφέρουν το μέχρι την έναρξη του αγώνα ακατόρθωτο, ωστόσο, δεν υπολόγιζαν στην τύχη που ακολουθεί τον δις Πρωταθλητή Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 33-42, 55-63, 79-77