Δεν πλήρωσε το «μπλακ άουτ» ο Ολυμπιακός

Written by  Οκτ 31, 2013

Όποιος παίζει με τη φωτιά στο τέλος θα καεί λέει η παροιμία, όμως, ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά γλίτωσε από μία ανατροπή από αυτές που έχει συνηθίσει να κάνει, καρδιοχτύπησε και στο τέλος ήταν τυχερός που κατάφερε να κερδίσει την σκληροτράχηλη Μπάγερν με 88-83.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να προηγούνται με 15 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 17-0, να περάσουν μπροστά και να διεκδικήσουν επί ίσοις όροις τη νίκη. Στο τελευταίο λεπτό, μάλιστα, έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας, καθώς Μάντζαρης και Πρίντεζης έχασαν τέσσερις βολές και την ευκαιρία να καθαρίσουν νωρίτερα το παιχνίδι. Με τη νίκη του ο Ολυμπιακός έκανε το απόλυτο στον όμιλο και παρέμεινε στην κορυφή, ωστόσο, προβλημάτισε έντονα με την απόδοσή του, με κυριότερο όλων τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, καθώς και το νεκρό διάστημα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης παρατάχθηκαν στο παρκέ χωρίς τον Μπρεντ Πέτγουει, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του και πλέον κάνει αγώνα δρόμου να προλάβει τον αγώνα της Κυριακής με τον Κολοσσό για το Πρωτάθλημα. Ο Μίρζα Μπέγκιτς, ωστόσο, ήταν κανονικά στην δωδεκάδα έπειτα από πολύ καιρό και συγκεκριμένα από την πρώτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος και το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, όταν και είχε παίξει για λίγα λεπτά με ένεση. Εκτός δωδεκάδας έμεινε και ο Γιάννης Παπαπέτρου, ο οποίος έπαθε κάταγμα στη μύτη στον αγώνα του περασμένου Σαββάτου με τον Ίκαρο.

Η Μπάγερν από την πλευρά της ήρθε κι εκείνη αήττητη και με τον αέρα της ανερχόμενης δύναμης στο ευρωπαϊκό μπάσκετ και 30 οπαδούς της στο πλευρό της, μπήκε για να κάνει την έκπληξη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν 5-0 στο πρώτο λεπτό και από το σημείο εκείνο διατήρησαν αυτή τη διαφορά με τον Μπράιαντ Ντάστον να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια. Ο αμερικανός του Ολυμπιακού πέτυχε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο και με τον Σπανούλη να μοιράζεται πότε το ρόλο του οργανωτή και πότε αυτόν του εκτελεστή, η διαφορά παρέμεινε στο ίδιο επίπεδο μέχρι τη λήξη της δεύτερης περιόδου με το σκορ στο 25-20.

Με τον Ματ Λοτζέσκι να αναλαμβάνει τα ηνία στο σκοράρισμα και τη γερμανική ομάδα να μπαίνει με εκνευρισμό και νεύρα στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στο πλεονέκτημα των βολών από τα κερδισμένα φάουλ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά. Με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (30-20) στο 13’, την ώρα που η Μπάγερν με τον Ντιλέινι να προσπαθεί να την κρατήσει κοντά στο σκορ, δεν άφηνε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ξεφύγει στο σκορ. Συνεχόμενα λάθη από τους γηπεδούχους, βοήθησαν τη Μπάγερν να μειώσει στους 4 πόντους (40-36) με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με το τρίτο τρίποντο του Μάντζαρη και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 47-39.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα στο τρίτο δεκάλεπτο και, μένοντας άποντος για περισσότερα από δύο λεπτά επέτρεψε στην Μπάγερν να μειώσει σε 47-44. Με τον Ντάνστον να δίνει και πάλι ενέργεια στο παρκέ και τους Σλούκα, Λοτζέσκι να προσθέτουν σκορ η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +10 στο 24’ (56-46) και δύο λεπτά αργότερα στο +15 (64-49) επιτρέποντας στους φίλους του Ολυμπιακού να ασχοληθούν με το Σαββατιάτικο ποδοσφαιρικό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Με τη διαφορά στο 66-51 στο 27’ όλοι πίστεψαν πως τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους, όμως, η Μπάγερν δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη και με τον Ντιλέινι να κάνει πράγματα και θαύματα έκανε ένα απίστευτο σερί 15-0 και ισοφάρισαν με το τέλος της περιόδου σε 66-66.

Η Μπάγερν πέρασε μπροστά με 68-71 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και όλα έδειχναν πως τα τελευταία λεπτά θα είναι δραματικά. Ο Σλούκας με τρίποντο ισοφάρισε σε 71-71, ο Ντζέντοβιτς με γκολ – φάουλ έκανε το 71-74 και με νέο καλάθι ανέβασε τη διαφορά στο 71-76 και μετέφερε το άγχος στους γηπεδούχους.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ, ο Έισι Λο μπήκε στο παιχνίδι για να τρέξει στον αιφνιδιασμό, ο Γιώργος Πρίντεζης βρήκε εύκολους πόντους, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, κρατώντας την Μπάγερν χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά και με τρίποντο του Μάντζαρη ολοκλήρωσε ένα σερί 12-0 που έφερε τους Πρωταθλητές Ευρώπης μπροστά στο σκορ με 83-76.

Με 53’’ να απομένουν, η Μπάγερν δεν είχε άλλη επιλογή από τα μακρινά σουτ και τα φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο και ο Ολυμπιακός έκανε ό, τι μπορούσε για να τη βοηθήσει να ελπίζει στην επική ανατροπή. Ο Σαφάρτζικ με τρίποντο μείωσε σε 83-79, ο Βαγγέλης Μάντζαρης έχασε και τις δύο βολές που κέρδισε, ο Πρίντεζης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί και το φάουλ. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού μιμήθηκε τον συμπαίκτη του και με 0/2 βολές έδωσε το περιθώριο στην Μπάγερν να ελπίζει.

Ο Ντιλέινι με γκολ φάουλ μείωσε στον πόντο (83-82) και με 18,9’’ να απομένουν έστειλε τον Λοτζέσκι στις βολές. Ο αμερικανός με βελγικό διαβατήριο ευστόχησε μόνο στη μία βολή και με το σκορ στο 84-82 ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε το πέμπτο του φάουλ στον Σαφάρτζικ, ώστε ο Ολυμπιακός να έχει την τελευταία επίθεση.

Ο παίκτης της Μπάγερν ευστόχησε μόνο στη μία βολή και ο Κώστας Σλούκας κέρδισε νέο φάουλ 9.8’’ πριν το τέλος. Ο νεαρός άσσος των «ερυθρολεύκων» ήταν ψύχραιμος και διαμόρφωσε το 86-83. Η τελευταία άμυνα του Ολυμπιακού ήταν τραγική, ο Ντιλέινι κατάφερε να σουτάρει τρίποντο –με υποψία φάουλ – αστόχησε και ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 88-83.

Ο Ολυμπιακός πήρε την τρίτη του και πιο δύσκολη, όπως αποδείχθηκε, νίκη στην Ευρωλίγκα, ωστόσο, δεν ικανοποίησε τους περίπου 7.000 φιλάθλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο. Η Μπάγερν από την πλευρά της απέδειξε πως είναι μια πολύ σκληρή ομάδα και δίκαια διεκδικεί τον τίτλο της καλύτερης ανερχόμενης ομάδας στη διοργάνωση.

Ο Μπράιαντ Ντάνστον ήταν επιβλητικός με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ματ Λοτζέσκι αθόρυβα πρόσθεσε άλλους 17, ενώ από 12 πέτυχαν οι Σλούκας και Μάντζαρης. Από τη γερμανική ομάδα, ο Ντιλέινι έκανε ο, τι ήθελε σταματώντας τελικά στους 20 πόντους, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Τέιλορ.