Συνήθεια η… «άλωση» της Πόλης

Written by  Οκτ 24, 2013

Η Πόλη τείνει να γίνει η δεύτερη έδρα του Πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακού, καθώς με νέα εκπληκτική εμφάνιση οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν τη Γαλατασαράι και τη διαιτησία, να κάνουν το 2/2 στον όμιλο και να αποδείξουν πως αυτή η ομάδα είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει.

Παρά το γεγονός ότι φορτώθηκαν πολύ νωρίς με φάουλ ιδιαίτερα στους ψηλούς, όπου η απουσία του Μπέγκιτς έδειξε να πληγώνει την ομάδα, οι πρωταθλητές Ευρώπης έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ στο πρώτο μέρος, βρήκαν δύναμη να αντιδράσουν όταν η Γαλατά έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο και, τελικά, πήραν μία ακόμα σπουδαία νίκη σε μία καυτή έδρα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε την έκπληξη ξεκινώντας με τον νεαρό Δημήτρη Αγραβάνη στην αρχική πεντάδα. Ο νεαρός φόργουορντ των Πρωταθλητών Ευρώπης δεν «πρόσωσε» τον προπονητή του και μπήκε καλά στο παιχνίδι, παίζοντας καλές άμυνες και έχοντας καλές τοποθετήσεις.

Η Γαλατά προηγήθηκε 7-4 στο 3’ με καλάθι του Γκόρντον, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έκαναν ένα σερί 15-0 και προηγήθηκαν με 7-19. Ο Σπανούλης ήταν ζεστός στο ξεκίνημα και οδηγούσε τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας 12 πόντους και ένα buzzerbeaterτρίποντο, έκλεισε την πρώτη περίοδο με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 11-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο νευρικά στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να κάνει καλές άμυνες, αλλά να είναι άστοχος στην επίθεση, χωρίς, παρ’ όλα αυτά η Γαλατά να μπορεί να το εκμεταλλευτεί. Ο πρώην «ερυθρόλευκος» Ζόραν Έρτσεγκ με 7/8 βολές σε αυτό το διάστημα κρατούσε την Γαλατά, όμως, οι Πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν μακρινά σουτ από τον Πέτγουεϊ που πέτυχε δύο τρίποντα και τον Σλούκα που πέτυχε άλλο ένα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +14 στι 16’ (19-33).

Αυτό έφερε νευρικότητα στην τουρκική ομάδα και την κερκίδα που προσπάθησαν να φέρουν αναστάτωση στο παιχνίδι, με φωνές, διαμαρτυρίες και γκρίνια. Οι παίκτες του Ολυμπιακού, ωστόσο, δεν έδειξαν να επηρεάζονται και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Η Γαλατά προσπαθούσε να μειώσει από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (15/21 στο πρώτο ημίχρονο), όμως, οι κακές συνήθειες δεν αποβάλλονται. Ο Εργκίν Αταμάν δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία απέναντι στους διαιτητές για ένα φάουλ πάνω στον Σίμονς, ο αμερικανός πέτυχε τη μία βολή, ο Λοτζέσκι πρόσθεσε άλλη μία, αλλά εκεί τα προβλήματα άρχισαν για τον Ολυμπιακό.

Στην επόμενη επίθεση, ο Σίμονς έκανε μπρος πίσω, διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές, χρεώθηκε με τεχνική ποινή φτάνοντας τα 3 φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει να αντιμετωπίσει την κατάσταση. Με συνεχόμενους πόντους του Τζαγουάι, η Γαλατά μείωσε κι άλλο το σκορ και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 30-42.

Με το πρόβλημα στους ψηλούς εμφανές, η Γαλατά προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου μέσα στη ρακέτα και το κατάφερε τρέχοντας ένα σερί 6-0 για το 36-42 με το «Αμπντί ιπεκτσί» να φλέγεται. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεκαλέπτου, ενώ το τρίτο φάουλ του Ντάνστον στο 25’ πάνω στον Τζαγουάι έκανε την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ και από τα 6,75 μ. και με το τέταρτο φάουλ του Σίμον και συνεχόμενα λάθη των «ερυθρολεύκων», κατέβασαν τη διαφορά στο 52-56. Το χείριστο σενάριο ήρθε στο 28’ όταν ο Ντάνστον χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ του και ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Με τον αέρα της επιστροφής στο παιχνίδι ο Κάρλος Αρόγιο ευστόχησε σε τρίποντο από τα 7,5 μ. δίνοντας προβάδισμα στη Γαλατά έπειτα από πολλή ώρα με 57-56.

Με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι ψύχραιμος στις βολές, τον Βαγγέλη Μάντζαρη να προσθέτει άλλη μία και τον εκπληκτικό για ένα ακόμα παιχνίδι, Μπρεντ Πέτγουεϊ να κάνει ένα σημαντικό κλέψιμο στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 57-59, αλλά απόλυτα λαβωμένος από τα φάουλ. Χαρακτηριστικό της κατάστασης είναι ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκλεισε το δεκάλεπτο με τον νεαρό Αγραβάνη στη θέση του σέντερ προκειμένου να μη ρισκάρει την αποβολή κάποιου εκ των δύο εναπομεινάντων ψηλών του με 5 φάουλ.

Στην τέταρτη περίοδο τα πάντα κρέμονταν από μία κλωστή με την τουρκική ομάδα να προσπαθεί να εξοντώσει τον Ολυμπιακό μέσα από τη ρακέτα και τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προσπαθούν να αντισταθούν όσο μπορούν. Με τον Τζαγουάι να κάνει πάρτι μέσα από το ζωγραφιστό, φτάνοντας τους 20 πόντους οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο (63-64), όμως, εκεί μίλησε η καρδιά του Πρωταθλητή Ευρώπης.

Με άμυνα που τσάκισε κόκαλα και δύο εύστοχα τρίποντα από Λοτζέσκι και Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα με 65-72, στέλνοντας και πάλι το άγχος στους γηπεδούχους. Το σερί συνεχίστηκε με δύο βολές του Λοτζέσκι και ένα φόλοου κάρφωμα του Ντάνστον που ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο νούμερο (65-76). Το τρίποντο του Λοτζέσκι που έκλεισε το ματς με 15 πόντους έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους

Το τελικό 67-78 διαμορφώθηκε με γκολ φάουλ του Τζαγουάι που τελείωσε το ματς με 23 πόντους, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει άλλη μία σπουδαία νίκη και να αποδεικνύει πως και φέτος οι μνηστήρες του τίτλου θα πρέπει να παλέψουν πολύ για να του πάρουν τα σκήπτρα.

Αν πρέπει να ξεχωρίσει κανείς κάποιον παίκτη των «ερυθρολεύκων» θα δυσκολευτεί πολύ, καθώς ο καθένας που αγωνίστηκε πρόσθεσε ένα σημαντικό λιθαράκι σε αυτή τη μεγάλη νίκη. Σπανούλης με 18, Λοτζέσκι με 15, Πέτγουεϊ με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ, αλλά δε μπορεί κανείς να μην αναφερθεί στις εκπληκτικές άμυνες του Σλούκα και του Μάντζαρη, το πάθος και την ενέργεια του Πρίντεζη, την εξαιρετική παρουσία του νεαρού Αγραβάνη, καθώς και την εξυπνάδα των Σίμονς και Ντάνστον που, παρά το γεγονός ότι χρεώθηκαν νωρίς με φάουλ, κατάφεραν να ανταπεξέρθουν στο σφυροκόπημα των ψηλών της Γαλατά μέσα στη ρακέτα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μπορεί μόνο να χαμογελά από τη νέα εμφάνιση της ομάδας του και να ελπίζει πως και με την επιστροφή του Μπέγκιτς θα μπορεί να ελπίζει σε ακόμα καλύτερες εμφανίσεις και επιτυχίες.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-42, 57-59, 67-78