Δια πύρος και σιδηρού

Written by  Οκτ 17, 2014

3 ελεύθερες βολες στα 6 δεύτερα πριν η λήξη του παιχνιδιού και ένα κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ από τον Κώστα Σλούκα έδωσαν την νίκη με 71-68 στον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα απέναντι στη Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός είχε καλυτέρα ποσοστά στα σου και έφτασε δικαία στην νίκη. κορυφαίος από την ομάδα του Τόμιτς ήταν ο Βασίλης Σπανούλης πραγματικός αρχηγος με 21 ποντους(3/5 ελεύθερες βολες,3/6 διποντα,4/10 τριποντα,4 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 19 βαθμούς στο σύστημα ranking). Άξιοι συμπαραστάτες του Σπανούλη οι Κώστας Σλούκας και Ματ Λοτζέσκι με 14 ποντους ο καθένας.

Κίνηση «ματ» από το «ερυθρόλευκο» τεχνικό επιτελείο η χρησιμοποίηση του Λοτζέσκι στη θέση 4. Το «βελούδινο σφυρί» απέδειξε ότι κατέχει τα μυστικά της θέσης και θα μπορέσει να αντικαταστήσει τους τραυματίες Πρίντεζη και Ντάρντεν.

Η αναμέτρηση

Ο ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Χάντερ αντί του Ντάνστον σε μια προσπαθεια να ελέγξει από την αρχή το ρυθμό της αναμέτρησης. Η Βαλένθια όμως ήταν εκείνη που προηγήθηκε με 6-1 στο ξεκίνημα με κινητήριους μοχλούς τους Σάτο και Χαρανγκόντ. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα και με τον Όθελο Χάντερ μείωσαν σε 12-10 και εν συνεχεια δια χειρός Λοτζέσκι πέρασαν μπροστά για πρώτη φόρα(18-16 στο 8 και 41). Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 2 ποντων(20-18) χάρις σε προσπάθειες του Βασίλη Σπανούλη.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό. Το σχήμα με τους 3 περιφερικούς παίχτες(Λαφαγιέτ, Μάντζαρης και Σλούκας )απέδωσε αμυντικά αλλα όχι επιθετικά καθώς η ομαδα ήταν νευρική και άστοχη έξω από τα 6,75(1/7 τρίποντα). Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η κλάση του Σπανούλη. Δυο επανωτά εύστοχα τρύπωνα διαμόρφωσαν το σκορ στο 32-28. Τον Σπανούλη μιμήθηκε ο Μάντζαρης ο όποιος με δυο δικά του τρίποντα διαμόρφωσε το σκορ σε 37-33 57 δεύτερα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Βαλένθια αντέδρασε και με τρίποντα των Βαν Ρόσομ και Σάτο μείωσαν ακόμα περισσότερο τη διάφορα στο τελικό 36-38 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως ακριβώς τέλειωσε το πρώτο καθώς Σπανούλης και Μαντάρεις διαμόρφωσαν το σκορ σε 44-40 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Λοτζέσκι αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του (43-49, στο 25'16''), πήρε πόντους στον αιφνιδιασμό από τον Σλούκα και προηγήθηκε με 45-51, στο 28'. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (26-17, στο 30'), γεγονός που του επέτρεψε να έχει το πάνω χέρι στο κομμάτι του ρυθμού. Η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει και εκμεταλλευομένη 2 απόνερα λάθη από τον Ολυμπιακό έτρεξαν ένα σερί 7-0 με τους Μπάικς, Χαρανγκόντι και ανέκτησε το προβάδισμα (58-56, στο 30'37''), την ώρα που ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς καλάθι για 4'!

Ο Σπανούλης ήταν ο μονός που προσπαθούσε να κρατήσει τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι και με διαδοχικούς δικούς του ποντους ισοφάρισε σε 58-58 στο 33,09. Η Βαλένθια απάντησε με ένα 4-0 και πήρε το προβάδισμα με +4(62-58). Η απάντηση του Τόμιτς άμεση χαμήλωσε ξανά το σχήμα και κατάφερε αρχικά να μείωσε στον έναν πόντο(61-60) και εν συνεχεια ο Χάντερ με γκολ-φάουλ εδωσε το προβάδισμα (64-62). Η Βαλένθια δεν το έβαλε κάτω ισοφάρισε σε 68-68 αναγκάζοντας τον Τόμιτς να καλέσει ταιμ αουτ.

Ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 68-68 στα 20.1'' όμως ο Λούσιτς έβγαλε την μπάλα και ο Ολυμπιακός είχε δικαίωμα για νέα επίθεση. Τι ακολούθησε; Ο Σλούκας κέρδισε φάουλ από τον Λούσιτς, ευστόχησε στην πρώτη βολή (68-69), αστόχησε στη δεύτερη όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ από τον Σάτο κι είχε δικαίωμα για νέες βολές στα 5.2'' για τη λήξη! Ο διεθνής γκαρντ έκανε το 68-71 με 2/2 βολές ενώ ο Σπανούλης έκανε φάουλ στον Βαν Ρόσομ στα 2.4'' για τη λήξη! Ο Βαν Ρόσομ αστόχησε και στις δυο και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της Βαλένθια με 68-71!

Δεκάλεπτα: 18-20 , 36-38, 54-56, 68-71

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 2, Βαν Ρόσομ 10 (2), Σάτο 11 (1), Λίστσουκ 3 (1), Λούτσιτς 6 (1), Βίβες, Μαρτίνεθ, Μπάικς 11 (1), Λόντσαρ 8, Αγκιλάρ 3 (1), Χαρανγκόντι 14.

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ (8ρ.), Χάντερ 9 (6ρ.), Ντάνστον, Σπανούλης 21 (4τρ., 5ασ.), Σλούκας 14 (1τρ., 4ρ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3), Λαφαγιέτ 4, Λοτζέσκι 14(4ρ.).