Πρώτη σκόρερ πάλι η Σπανού

Written by  Ιαν 26, 2023
Βαριά εντός έδρας υπέστη η Polcowice από την USK Praha με 92-57 για την ενδέκατη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκα.

Ανώτερη η τσέχικη ομάδα μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε με 14-4 με την Polcowice να είναι άστοχη στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο πολλά άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός. Παρόλ' αυτά και χάρη στις ελεύθερες βολές η USK Praha πήγε στ' αποδυτήρια προηγούμενη με 37-28. Στο δεύτερο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε στροφές και το εύθραυστο 33-41 λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου με σερί 24-0 έγινε 33-65 βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκης για την ομάδα της Σπανού η οποία ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση της Polcowice ενώ και στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι μέχρι να τελικό σφύριγμα.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 31'05". Ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας της με 15 πόντους. Αναλυτικά είχε 3/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 28-37, 37-67, 57-92