Back to back νταμπλούχος Πολωνίας η Σπανού

Written by  Απρ 14, 2022
Η Polcowice στέφθηκε πρωταθλήτρια Πολωνίας αφού επικράτησε της Lublin και στον τρίτο αγώνα με 80-73, με την Άρτεμις Σπανού να αναδεικνύεται back to back νταμπλούχος.
Η κυπελλούχος Πολωνίας μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει την σειρά και αυτό φάνηκε απο τα πρώτα λεπτά όταν και προηγήθηκε με 4-11. Διατηρούσε ενα σταθερό προβάδισμα με την Lublin να την ακολουθεί και να μην την αφήνει να ξεφύγει στο σκορ. Σταδιακά ροκάνισε την διαφορά και λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου ισοφάρισε σε 26-26 πραγματοποιώντας σερί 7-0 ενώ πέρασε και μπροστά κάνοντας το 28-26. Έκτοτε οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα έχοντας κάποια καλά σημεία στον αγώνα. Στα τελευταία λεπτά και ενώ το σκορ ήταν για μία ακόμη φορά ισόπαλο (70-70), η Polcowice έκανε ενα μικρό 5-0 με το οποίο κλείδωσε την νίκη και το πρωτάθλημα.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 31'33" και πέτυχε 11 πόντους (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές) ενώ είχε 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 39-41, 58-57, 73-80