Ζορίστηκε η Φενέρ, αλλά εδραιώνεται και… απειλεί Παναθηναϊκό

Written by  Μαρ 04, 2020

Η Φενερμπαχτσέ δυσκολεύθηκε πάρα πολύ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά κατάφερε να πάρει την πολύ σημαντική, όπως αποδεικνύεται νίκη με 66-63 και ανέβηκε στο 13-14 που την αφήνει μόνη στην 7η θέση, μία μόλις νίκη πίσω από τον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 7-0, παίρνοντας από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε πολύ γρήγορα, ισοφάρισε σε 17-17 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Φενέρ να προηγείται με 22-20.

Η Φενερμπαχτσέ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μείνουν κοντά και να τα καταφέρνουν ως ένα βαθμό (32-31), όμως, η τουρκική ομάδα ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 πόντους (41-34) και έμεινε μπροστά μέχρι το ημίχρονο (41-37).

Με σερί 6-0 ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε για πρώτη φορά με 41-43 και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην απόλυτη ισορροπία μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, που βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 51-51.

Τα πάντα κυλούσαν σε μια εύθραυστη ισορροπία στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να παίρνει μικρό προβάδισμα με 60-56, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε άμεσα, προηγήθηκε με 60-61 και τα τελευταία λεπτά είχαν αγωνία και σασπένς.

Ο Γιαν Βέσελι έδωσε προβάδισμα στη Φενέρ με 64-63 στο 38’ και έκτοτε ακολούθησε μια σειρά από χαμένες εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τον Κάλινιτς να διαμορφώνει το τελικό 66-63 και την τουρκική ομάδα να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Ο Νίκολα Κάλινιτς ήταν ο μόνος παίκτης της Φενέρ που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων, τελειώνοντας με 10 πόντους, με τον Νάντο Ντε Κολό και τον Ντέρικ Γουίλιαμς να έχουν από 9 πόντους.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, που έμεινε στο 10-17, ο Κέβιν Πάντερ και ο Λορένζο Μπράουν είχαν από 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-37, 51-51, 66-63