Σαρωτική για ακόμα ένα παιχνίδι η Εθνική Κωφών

Written by  Ιουλ 24, 2017

Τρία στα τρία για την Εθνική κωφών των γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σαμψούντας, που επικράτησε και της Ουκρανίας με 53-35 παίρνοντας την πρώτη θέση στον όμιλο της.

Με πατημένο το πόδι στο γκάζι μπήκε στο παρκέ η Εθνική κάνοντας ένα 8-0 στα πρώτα δυο λεπτά δείχνοντας αποφασισμένη για την πρωτιά στον όμιλο. Η διαφορά έφτασε μάλιστα και σε διψήφιο αριθμό πόντων (15-5) 1΄45΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα διατηρούσαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 31-8 ενώ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (συν 25, 33-8). Σε εκείνο το σημείο η Ουκρανία άρχισε να κάνει την αντεπίθεση της με την Εθνική να μένει επιθετικά μόλις στους 7 πόντους την ίδια στιγμή που δέχτηκε 22 και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 38-30. Στα τελευταία δέκα λεπτά η Ελληνική ομάδα ανέκτησε τον έλεγχο και πήρε άνετα τη νίκη με 53-35.

Οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης έκαναν το 3 στα 3 παίρνοντας την πρωτιά στον όμιλο τους.

Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα η Πατέρα με 14 πόντους ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ και την ακολούθησε η Σαρακατσάνη με 13.

Τα δεκάλεπτα: 15-5, 31-8, 38-30, 53-35