Έδειξαν χαρακτήρα οι γυναίκες

Written by  Ιουν 16, 2023

Αν υπάρχει…εκδίκηση στον αθλητισμό είναι εδώ και είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Η Εθνική ομάδα των γυναικών «φόρεσε» τα καλά της και έδειξε χαρακτήρα παγκόσμιας πρωταθλήτριας, έπαιξε σαν παγκόσμια πρωταθλήτρια και νίκησε την Πολωνία, με 51-45, την ομάδα που της είχε στερήσει το χάλκινο μετάλλιο, στους πρόσφατους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών, στη Βραζιλία.

Το άγχος της πρεμιέρας δεν υπήρχε σήμερα στην Εθνική ομάδα και αυτό φάνηκε από την πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκε με 4-0. Οι Πολωνές πήραν «κεφάλι»  (8-6, 10-8, 15-13) αλλά οι Ελληνίδες ισοφάρισαν και πήραν προβάδισμα με 17-15. Η ομάδα της Πολωνίας ισοφάρισε εκ νέου 17-17, αλλά μ’ ένα τρίποντο της Χαϊνά στη λήξη του 10λεπτου, η εθνική μπήκε με προβάδισμα 3 πόντων (20-17) στη 2η περίοδο του αγώνα.

Το δεύτερο 10λεπτο, άρχισε με την Πολωνία να ισοφαρίζει το σκορ 20-20 επίσης μ’ ένα τρίποντο, αλλά η Κοτσιάφτη με εύστοχες βολές «απάντησε» άμεσα δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 22-20 (7’48’’). Μια εύστοχη βολή της Χαϊνά διαμόρφωσε το 23-20.  Η Κοτσιάφτη με ένα εύστοχο καλάθι και φάουλ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων (26-20) στην ελληνική ομάδα, πεντέμισι λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Η Κοτσιάφτη με ένα εκπληκτικό καλάθι έκανε το 28-20 (2’ 30’’) πριν τη λήξη δίνοντας το μεγαλύτερο προβάδισμα ως εκείνο το σημείο στο παιχνίδι, των 8 πόντων. Οι παίκτριες της Πολωνίας με εύστοχες βολές, μείωσαν τη διαφορά σε 28-22, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η πρώτη περίοδος, του  δεύτερου μισού του αγώνα, άρχισε όπως έκλεισε το ημίχρονο με καλάθι της Κοτσιάφτη, που έκανε το 30-25 ως απάντηση στη μείωση της Πολωνίας (28-25). Η Χαϊνά με ακόμη ένα 3ποντο, διαμόρφωσε το 33-25. Μια εύστοχη βολή της Σαρακατσάνη και δύο της Αγαγιώτου, έφεραν το σκορ στο 35-27, το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Με τη διαφορά των 8 πόντων, μπήκε η εθνική ομάδα, στην 4η και τελευταία περίοδο. Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς να σκοράρουν γύρω στα 3’50’’. Η Πολωνία μείωσε, αλλά η Κοτσιάφτη ήταν και πάλι εκεί για να κάνει το 37-29. Με συνεχόμενους πόντους η Πολωνία 5’ πριν τη λήξη έφερε τη διαφορά στους 2 (37-35) με πάντα προηγούμενη την Εθνική μας. Δύο εύστοχες βολές της Ντομπένκο έφεραν το ματς στα ίσα 37-37 (4’ πριν τη λήξη). Η Αγαγιώτου με ένα εύστοχο τρίποντο 3.29’’πριν τη λήξη ανάγκασε την προπονήτρια της Πολωνίας να πάρει τάιμ άουτ, καθώς το σκορ πήγε στο 40-37. Ίσως το κρισιμότερο αμυντικό ριμπάουντ ήταν αυτό της Κοτσιάφτη, σε άστοχο σουτ των Πολωνών, που οδήγησε σε ακόμη ένα τρίποντο της Αγαγιώτου με το σκορ πλέον να φθάνει στο 43-37 (2’30’’). Η εκπληκτική, σήμερα, Κοτσιάφτη διαμόρφωσε το 45-38, αλλά η Στεφανία Πατέρα με ένα μακρινό τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη ανεβάζοντας το σκορ στο 48-40 (1’26’’) και τη διαφορά στους 8. Με «βαριά» πλέον τη μπάλα για την Πολωνία, με την Κοτσιάφτη να κάνει ό, τι θέλει και το 50-40 (50’’) δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Πολωνίας. Η Εθνική έδειξε χαρακτήρα σ έναν αγώνα που ήθελε να νικήσει και το πέτυχε  με τελικό σκορ 51-45.

Και στο γήπεδο του Λίντο, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, όπως σε όλα τα παιχνίδια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Κωφών, στα πλαίσια του τριήμερου πένθους, για τα θύματα του ναυαγίου της Πύλου.

Αύριο η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει την αντίστοιχη των ΗΠΑ στα «2 Αοράκια».

Ελλάδα-Πολωνία 51-45

Τα 10λεπτα: 20-17, 8-5, 7-5, 16-18

Ελλάδα (Φρόσω Δρακάκη): (Ελεύθερες βολές 7/14, 2ποντα 13/43, 3ποντα 6/17, Ριμπάουντ 26/16, Ασίστ 13, Κλεψίματα 4, Λάθη 16, Μπλοκ 3, Φάουλ 15) Χρυσάνθη Χαϊνά 9 (2/4), Λαμπρινή Αγαγιώτου 11 (2/6) , Πετρούλα Τόγκα 2, Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 22, Στεφανία Πατέρα 6 (2/4), Κωνσταντίνα Χατζιωάννου, Χρυσούλα Σιαπλαούρα, Ευαγγελία Σαρακατσάνη 1, Σταυρούλα Κοτσιρέα, Χρυσάνθη Βεράνη, Μαρία Πουλορίνι, Κωνσταντίνα Μπάλκογλου .

Πολωνία (Καρολίνα Μπούρκεβιτς): (Ελεύθερες βολές 9/17, 2ποντα 9/36, 3ποντα 6/28, Ριμπάουντ 24/20, Ασίστ 13, Κλεψίματα 10, Λάθη 13, Μπλοκ 1, Φάουλ 19) Ντομίνικα Μπιζάι 7, Ματίλντα Ντομπέικο 9 (1/11), Αγκάτα Κριγκόφσκα 11 (3/9), Άννα Κουζνιέφσκα 9 (2/3), Καρολίνα Πρζιμπιλ 6, Ναταλία Πισκλο, Ντομίνικα Σζτσγκιελ, Σάρα Τβαρντόφσκα, Αντζέλικα Βάντα, Γιούλια Βοζτισιάκ 3.

ΗΠΑ-Ουκρανία 71-73

Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου της Εθνικής ομάδος η Ουκρανία ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση με την ομάδα των ΗΠΑ με 73-71, με τις Αμερικανίδες να θέλουν να κάνουν την ανατροπή στο τέλος, αλλά να μην μπορούν, καθώς έμειναν χωρίς πόντο στα τελευταία λεπτά του αγώνα.