Εκτός έδρας νίκες για ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό και Ελευθερία Μοσχάτου

Written by  Νοε 09, 2019
Με νίκες συνέχισαν ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και Ελευθερία Μοσχάτου πανηγυρίζοντας εκτός έδρας νίκες στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση επικρατώντας με 68-66 της Νίκης, στη Λευκάδα, ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Καλλιθέα κερδίζοντας τις Εσπερίδες με 70-65 και η Ελευθερία Μοσχάτου πανηγύρισε το διπλό, στην έδρα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, με το τελικό 80-60.

Στη Λευκάδα, ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 20-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, για να ισορροπήσουν την κατάσταση η Νίκη Λευκάδας και με το επιμέρους 23-15, να πλησιάσει στους δυο πόντους (33-35), στη λήξη του ημιχρόνου. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο μισό με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα καλό δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ, με πρώτη σκόρερ τη Μπεσάρντ που σημείωσε 26 πόντους, ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 66-68 και  επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Στο κλειστό της Καλλιθέας το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο του μισό, με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 19-19, στο πρώτο δεκάλεπτο και 35-35 στο ημίχρονο. Στην έναρξη της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 9-2 και προηγήθηκε με 44-37. Διατηρώντας το προβάδισμα οι πράσινες ήταν μπροστά με 49-43 στη λήξη και της τρίτης περιόδου και έχοντας τον έλεγχο στο υπόλοιπο του αγώνα ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με το τελικό 70-65.

Στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα του Σαββάτου η Ελευθερία Μοσχάτου ξεκίνησε πιο δυνατά απέναντι στον Κρόνο, μέσα στον Άγιο Δημήτριο, προηγήθηκε με 18-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και 34-29 στο ημίχρονο διατηρώντας τον έλεγχο της αναμέτρησης. Με την εικόνα να μην αλλάζει η ομάδα του Μοσχάτου επικράτησε με 80-60 συνέχισε την αήττητη πορεία της και παραμένει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.