Μεγάλη νίκη των Καλυβίων μέσα στη Ν. Σμύρνη

Written by  Δεκ 08, 2018

Την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών πανηγύρισε η νεοφώτιστη ομάδα των Καλυβίων παίρνοντας σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα του Πανιωνίου με σκορ 65-58.

Η αναμέτρηση στο κλειστό του Μίλωνα ήταν πολύ δυνατή, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Πανιώνιο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και την τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Καλυβίων με ένα επιμέρους 26-16 πέτυχε μια σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα φτάνοντας τους 9 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Ντέιβις με 23 και την ακολούθησε η Χαλιβέρα με 15. Από την πλευρά του Πανιωνίου ξεχώρισαν Τόμπκινς και Δίελα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για το σύνολο του Άγγελου Τσίκληρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 29-28, 42-39, 58-65

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Καλογήρου, Σπαθάρου 9 (3), Γκριτζά 2, Μαγκλάρα 2, Στεφανίδου, Γρηγορίου 5 (1), Ζότοβα, Δίελα 11, Θεοδωρομανωλάκη. Κόρινεκ 6 (1), Τόμπκινς 23

Καλύβια (Αναγνώστου): Άλιξ, Ντέιβις 23, Χαλιβέρα 15 (1), Ρεντζεπέρη, Κόνιαλη 6, Σεμανιάκου 6 (1), Γιαρόζ 11, Σταμάτη 4 (1)