Euroleague Women: Απόλυτη ισορροπία στο ΣΕΦ – Όλα θα κριθούν στην Πολωνία!

Written by  Οκτ 09, 2018

Ισόπαλοι (63-63) αναδείχθηκαν Ολυμπιακός και Βίσλα Κρακοβίας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στον πρώτο εκ των δύο προκριματικών της Ευρωλίγκα Γυναικών!

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό της Πολωνίας (Παρασκευή, 12/10), όπου όποια εκ των δύο κερδίσει έστω και με έναν πόντο, θα πάρει την πρόκριση για τους ομίλους της κορυφαίας διοργάνωσης.

Το ματς

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πιο δυνατά στον αγώνα, ήλεγξαν το ρυθμό στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως ο σύλλογος της Κρακοβίας αντέδρασε και έφερε το ματς στα μέτρα του.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει ξανά το παιχνίδι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά, είχε και την ευκαιρία να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενες με σουτ σχεδόν στη λήξη βρέθηκαν μπροστά (32-29).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν κύλησε καθόλου καλά για τις παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη, αφού οι Πολωνές έφτασαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό και κατάφεραν να την κρατήσουν μέχρι και το 30’ (41-51).

Ο Ολυμπιακός έδειξε να μπαίνει αφυπνισμένος στην τελευταία περίοδο και κατέβασε γρήγορα της διαφορά στους δύο πόντους (52-54) στο 34’, ενώ πέρασε και μπροστά (56-55) με τρία λεπτά για τη λήξη. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν μέχρι και με τέσσερις πόντους, όμως η Βίσλα αντέδρασε άμεσα και ανέκτησε το προβάδισμα (61-63) με 9'' για το τέλος, πριν η Πηνελόπη Παυλοπούλου με λέι-απ ισοφαρίσει για το τελικό 63-63.

Ολυμπιακός – Βίσλα Κρακοβίας 63-63

Δεκάλεπτα: 17-19, 29-32, 41-51, 63-63

Ολυμπιακός (Παντελάκης, Νίκλας): Τόμας 10, Μάζιτς 5, Σταμάτη 8, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 6, Παυλοπούλου 12, Σωτηρίου 12, Λίτσι, Τζόνσον 10, Κοσμά

Βίσλα Κρακοβίας (Σέβτσικ): Ράσελ 12, Κάναντα 10, Μάνσο 14, Ορόσοβα 6, Ζιετάρα, Κοντε 14, Μουγιοβιτς, Νιεντζιεντσκα, Αραούχο 7, Γιακουμπιουκ