Άνετα το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός

Written by  Απρ 26, 2017

Την πρώτη από τις δυο νίκες που χρειάζεται για να κατακτήσει την τρίτη θέση του πρωταθλήματος πήρε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου με σκορ 70-54.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 19-17. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα καλύτερες σε άμυνα και επίθεση έκαναν ένα επιμέρους 17-7 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 34-26.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα, η διαφορά μεγάλωνε όσο κυλούσε το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στη Δάφνη για να φτάσει αρχικά στο 51-39 του τρίτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια στο τελικό 70-54 με το οποίο οι πράσινες έκαναν το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών και πλέον θέλουν μία νίκη ακόμα ώστε να τερματίσουν στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-26, 51-39, 70-54

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Κασδαγλή, Μούλη 11, Άνταμς 12 (1), Σαπαλίδου, Πράπα, Σλούκα 5(1), Δίελα 4, Έιβερι 16 (2), Εζετζά-Τσινάσα, Χάμπτον 22

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Βλάνη 9 (3), Αλεξανδρή, Μανώλη 2, Αξιοπούλου 1, Γιαμπάνη 2, Μπράουν 18 (2), Τετενέ, Τσέσλεκ 22