Πρώτο βήμα τίτλου για Ολυμπιακό

Written by  Απρ 26, 2017

Ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος είναι ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 67-54 επί του Αθηναϊκού στον πρώτο τελικό που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας.

Ο Αθηναϊκός έδειξε ότι δεν έφτασε άδικα στον τελικό του πρωταθλήματος, κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό που παρόλο το προβάδισμα του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τον ένιωθε σε απόσταση αναπνοής. Οι παίκτριες του Γαβρίλου Καλογερόπουλου έπαιξαν ελεύθερα και αν ήταν πιο εύστοχες από τη γραμμή των 6,75 θα μπορούσαν να είναι και πιο κοντά στο σκορ (38-32 το ημίχρονο). Πρωταγωνίστριες των δυο ομάδων στο πρώτο μισό της αναμέτρησης οι Κάιζερ και Μάλτση που πέτυχαν από 13 πόντους για τις γηπεδούχες και η Ουίλιαμς για την ομάδα του Βύρωνα με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ (από τα 18 της ομάδας της).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αθηναϊκός έμεινε από δυνάμεις, ο Ολυμπιακός πάτησε όσο χρειάστηκε το πόδι στο γκάζι και έφτασε στο 55-40 του τρίτου δεκαλέπτου και στο τελικό 67-54 με το οποίο έκανε το 3-0 στη σειρά και πλέον είναι μόνο μια νίκη μακριά από το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16,  38-32, 55-40, 67-54

Ολυμπιακός (Καπογιάννη):  Γκοτζή 4, Σταμάτη 3, Μπόνη, Κοσμά, Κάιζερ 22, Μάλτση 22, Παπαμιχαήλ 2, Καλτσίδου 8, Τζόνσον 6, Φουράκη,

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 9, Καλογήρου 5, Παντέλη 4, Μπαλτά 10, Κόνιαλη, Αλμπάνεζ 16, Ουίλιαμς 10