Με κατοστάρα ο Ολυμπιακός στον τελικό

Written by  Απρ 19, 2017

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρώτος φιναλίστ του φετινού πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών καθώς με την επικράτηση του με 102-50 επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου έκανε το 3-0 στην ημιτελική σειρά και προκρίθηκε στον τελικό όπου περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι Αθηναϊκός-Παναθηναϊκός.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση και μάλιστα λίγο μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-9. Στη συνέχεια με επιθετικές αιχμές τις Κάιζερ και Τζόνσον που πέτυχαν 10 και 8 πόντους αντίστοιχα πήρε το προβάδισμα και τελείωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 24-13. Όσο κυλούσε η ώρα το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη πάταγε το γκάζι, έτρεξε στον αιφνιδιασμό (4/5 στο δεύτερο δεκάλεπτο) για να φτάσει στο συν 27 με double σκορ στο ημίχρονο (54-27) έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (26-11).

Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό κάτι που αποτυπώθηκε τόσο στο 78-38 του τρίτου δεκαλέπτου όσο και στο τελικό 102-50. Ο Ολυμπιακός με αυτή τη νίκη έκανε το 3-0 καθώς είχε ήδη δυο νίκες από την κανονική περίοδο και έτσι προκρίθηκε στον τελικό όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του θέλοντας να φτάσει στο δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης η Εβίνα Μάλτση με 22 πόντους και 10 ασίστ. Οι Καλτσίδου και Κάιζερ τελείωσαν τον αγώνα με 20 πόντους και άλλους 16 πρόσθεσε η Τζόνσον. Για τη Δάφνη η Αξιοπούλου πέτυχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 54-27, 78-38, 102-50

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 5, Σταμάτη 8, Μπόνη 3, Κοσμά 2, Κάιζερ 20, Μάλτση 22, Παπαμιχαήλ 2, Καλτσίδου 20, Τζόνσον 16, Φουράκη 4

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Βλάνη 6, Αλεξανδρή, Μανώλη 7, Παπακωνσταντίνου 2, Αξιοπούλου 10, Γιαμπάνη 2, Ζουρτσάνου 2, Μπράουν 4, Αντωνιάδου, Τετενέ 8, Τσέσλεκ 9