Έκανε το πρώτο βήμα σωτηρίας ο Πανιώνιος

Written by  Απρ 19, 2017

Ο Πανιώνιος ήταν ο νικητής του πρώτου αγώνα των play-out στο κλειστό της Αρτάκης επικρατώντας με 70-66 του Άρη. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε έτσι το 2-1 στη σειρά και πήρε προβάδισμα για την παραμονή της στην  Α1.

Οι παίκτριες του Άγγελου Τσίκληρα μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα επτά πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-16) ο Άρης όμως ισορρόπησε τον αγώνα στη δεύτερη περίοδο και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 35-32.

Στην επανάληψη παρά την απουσία του κόσμου λόγω της τιμωρίας της η ομάδα της Νέας Σμύρνης εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και αν και ο Άρης ισοφάρισε σε 55-55 πέντε λεπτά πριν τη λήξη με το τελικό 70-66 έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία και την επόμενη σεζόν.

Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή 23 Απριλίου στις 14:00.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-32, 51-44, 70-66

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν  9(2), Χίλι  23, Τσιαδή 2, Μπότσαρη 4, Θεοδωρομανωλάκη 14(4), Στεφανίδου 8(2), Πατεράκη 8, Γρηγορίου, Τζόουνς  2.

Άρης (Κουλακιώτης-Μακρής): Μακένζι 9, Καραβέλη, Γράψα, Κουφογιάννη 7(1), Τσινέκε Ε. 17(3), Τράντα 8(2), Μοντγκόμερι 10, Γκλεζάκη 15(1), Τσινέκε Κ.