Συντήρηση δυνάμεων έκαναν οι πρωτοπόροι

Written by  Απρ 12, 2017

Η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Αθηναϊκό με σκορ 86-58.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με διάθεση να τρέξει, έπαιξε κάτω από τη ρακέτα κερδίζοντας φάουλ και με πιεστική άμυνα που οδηγούσε τις αντιπάλους στο λάθος κράτησε τον Αθηναϊκό μόλις στους 6 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά και με τους δικούς του 26 πόντους άνοιξε από πολύ νωρίς τη διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα άλλαξε, οι παίκτριες του Καλογερόπουλου έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα, βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και μείωσαν αρχικά σε 33-20 και 35-26 στη συνέχεια για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 39-27 (επιμέρους 13-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο). Πολλά τα λάθη και για τις δυο ομάδες (11-12) και χαμηλά τα ποσοστά ευστοχίας (39% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα ο Ολυμπιακός και 56% στα δίποντα και 14% στα τρίποντα ο Αθηναϊκός).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πάτησε όσο χρειάστηκε το πόδι στο γκάζι ανεβάζοντας πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 66-45 και το παιχνίδι έληξε με 86-58.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τιμήθηκαν από τον Ολυμπιακό οι Ανθή Μπαλτά και Ρούλα Καλογήρου για την συμβολή τους στην κατάκτηση του περσινού νταμπλ.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις και των δυο ομάδων συνεχίζονται την Τετάρτη του Πάσχα με την ημιτελική φάση των play-off όπου ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου με πλεονέκτημα έδρας και 2-0 και ο Αθηναϊκός τον Παναθηναϊκό επίσης με πλεονέκτημα και 2-0. Την πρόκριση στον τελικό θα πάρουν οι ομάδες που θα φτάσουν στις 3 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 39-27, 66-45, 86-58

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 12, Μπόνη, Χατζηνικολάου 13, Κάιζερ 6, Μάλτση 20, Παπαμιχαήλ 2, Κοσμά 4, Τζόνσον 10, Καλτσίδου 15, Φουράκη 2

Αθηναίκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 16, Καλογήρου 6, Τραγουλιά, Σιδεράκη 2, Παντέλη 8, Μπαλτά 9, Κόνιαλη 8, Χόντο, Ουίλιαμς, Δορδοκίδη, Αλμπάνεζ 9