Πολύτιμο διπλό για ΠΑΟΚ στον Άγιο Δημήτριο

Written by  Απρ 02, 2017

Ο ΠΑΟΚ ήθελε οπωσδήποτε το θετικό αποτέλεσμα στο εκτός έδρας του παιχνίδι κόντρα στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, προκειμένου να μείνει ζωντανός στην μάχη της αποφυγής των play-out, και τα κατάφερε επικρατώντας με 67-60.

Οι δυο ομάδες ήταν από την αρχή του αγώνα κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ παρόλο που ξεκίνησε άστοχος το παιχνίδι, πίεσε στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και πριν από τα μέσα του δεκαλέπτου πήρε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου όταν η Δάφνη, με τη Διονυσία Αλεξανδρή να της δίνει πολύτιμους πόντους, πέρασε και πάλι μπροστά με 22-21. Πιο χαμηλή η παραγωγικότητα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις άμυνες να έχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο και τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 25-24 με τις Καπωπόδη και Πανταζή στο 6’ 30’’.  Οι παίκτριες του Αντώνη Μπουμπού δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει πάνω από τους 6 πόντους (28-34 και 30-36) για να φτάσουμε στο 35-37 το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήθελε να διευρύνει το προβάδισμα της αλλά οι γηπεδούχες, παρόλο που δεν έκαναν το καλύτερο παιχνίδι τους, έβρισκαν λύσεις και έμεναν κοντά στο σκορ (42-44 5' 35''). Δυο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στο συν 7 (44-51) για να λήξει η περίοδος 46-51 με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκη. Οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού αν και φορτωμένες με φάουλ συνέχισαν την αποτελεσματικά πιεστική άμυνα και διατηρούσαν το μικρό προβάδισμα παρόλο που σε πέντε λεπτά είχαν πετύχει μόλις 2 πόντους. Σε εκείνο το σημείο τρίποντο της Έλενας Βλάνη έκανε το 55-53 βάζοντας ξανά τη Δάφνη σε θέση οδηγού μετά από πολύ ώρα (55-53) για να έρθει άμεσα η απάντηση από τη Λολίτα Λύμουρα (55-56). Δραματικά τα τελευταία τρία λεπτά με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος και εύστοχος στα κρίσιμα σημεία και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 67-60.

Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ η Κάμπελ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ την ακολούθησαν οι Τζένινγκ και Λύμουρα με 12 και 10 αντίστοιχα. Από πλευράς Δάφνης η Μπράουν τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και η Τσέσλεκ με 12.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 35-37, 46-51, 60-67

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Γιαννέλη 3, Βλάνη 8, Αλεξανδρή 7, Μανώλη 6, Παπακωνσταντίνου, Αξιοπούλου, Γιαμπάνη, Τσέσλεκ 12, Τετενέ 4, Μπράουν 20

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 2, Λύμουρα 10, Μαγαλιού 6, Πανταζή 2, Τζένινγκ 12, Κουλουμπή, Κατωπόδη 4, Ταρπάγκου 2, Κάμπελ 17, Βάινες 12, Κοντογεώργου