Επικράτηση Αθηναϊκού που κρατάει τη δεύτερη θέση

Written by  Μαρ 12, 2017

Τη νίκη με σκορ 93-69 πήρε ο Αθηναϊκός στο κλειστό της Εργάνης κόντρα στον Παναθλητικό για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών.

Ο Αθηναϊκός είχε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ. Ο Παναθλητικός εμφανίστηκε στο παρκέ ανταγωνιστικός παρά τις βασικές απουσίες των Σταυρίδου (χειρουργήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα) και Σούμπερτ (προτιμήθηκε να προφυλαχθεί εν όψει των τελευταίων αγωνιστικών της κανονικής περιόδου) και παρόλο που η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (18-8) με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 18-14 για να φτάσουμε στη συνέχεια στο 22-16 με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κόνιαλη και Αλμπάνεζ οδήγησαν επιθετικά τις γηπεδούχες μέχρι το 35-25 διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό ωστόσο οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη βρήκαν λύσεις και έμειναν κοντά στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 40-35.

Το τέταρτο φάουλ της Μπόικιν στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου αποδυνάμωσε τις φιλοξενούμενες κάτω από τη ρακέτα προσθέτοντας ένα ακόμα πονοκέφαλο στην Ελένη Καφαντάρη. Οι παίκτριες του Γαβρίλου Καλογερόπουλο εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα τους κάτω από την  ρακέτα για να ανεβάσουν τη διαφορά στο +13 (54-41) πέντε λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Η διαφορά ανέβηκε και στο +19 για να λήξει το δεκάλεπτο 66-47. Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα ως προς τον τελικό νικητή (οι δυο ομάδες συνέχισαν να αγωνίζονται με το ίδιο πάθος) και το τελικό 93-69 έδωσε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα στον Αθηναϊκό ο οποίος παραμένει μόνος δεύτερος στο βαθμολογικό πίνακα.

Πρώτες σκόρερ του αγώνα οι Ουίλιαμς και Αλμπάνεζ που πέτυχαν από 26 πόντους και τις ακολούθησε η Δασκαλοπούλου με 19 πόντους. Η Ανθή Μπαλτά τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από πλευράς Παναθλητικού τέσσερις παίκτριες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων, Μπόικιν (20), Κανταρά (13), Σύρρα (10), Νάστου (10).

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-35, 66-47, 93-69

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 19, Καλογήρου 2, Παντέλη 4, Μπαλτά 9, Κόνιαλη 7, Ουίλιαμς 26, Αλμπάνεζ 26

Παναθλητικός Goalbet (Καφαντάρη): Παπαβασιλείου 5, Μπάλλα 2, Αναστασιάδου 1, Κανταρά 13, Σύρρα 10, Γαϊτάνη 8, Νάστου 10, Κυρατζή, Μπόικιν 20