Ματς διαφήμιση με νικητή τον Πανιώνιο

Written by  Φεβ 05, 2017

Σε ένα παιχνίδι από αυτά που λατρεύουν να βλέπουν οι φίλαθλοι, αλλά όχι και οι προπονητές είναι η αλήθεια, ο Πανιώνιος πήρε πολύ μεγάλη εντός έδρας νίκη με 82-77 επί του Πρωτέα Βούλας για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών.

Γρήγορος ρυθμός, ενέργεια και ευστοχία και από τις δυο πλευρές στα πρώτα λεπτά του αγώνα με το σκορ να είναι στο 12-16 στα μέσα του δεκαλέπτου. Με τις δυο ομάδες να απαντάνε άμεσα η μία στα καλάθια της άλλης το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 27-24.

Με την Ανθή Χατζηγιακουμή να πραγματοποιεί εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (17 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο) ο Πρωτέας πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (27-32) η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε άμεσα και με ένα σερί 5-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (32-32). Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ανήκαν στις γηπεδούχες οι οποίες με ένα επιμέρους 13-3 πήγαν στα αποδυτήρια με συν 9 (55-46).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι πόντοι δεν έμπαιναν με την ίδια ευκολία ωστόσο το παιχνίδι δεν έχασε σε κανένα σημείο το ενδιαφέρον του. Και οι δυο ομάδες έδειχναν κάθε δευτερόλεπτο πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Με το σκορ στο 65-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου τα τελευταία δέκα λεπτά αναμένονταν συγκλονιστικά όπως και ήταν τελικά με το τελικό 82-77 να δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Κέιτι Χίλι, Λέξι Πέτερσεν και Δέσποινα Θεοδωρομανωλάκη τελείωσαν το παιχνίδι με 27, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ από την πλευρά του Πρωτέα που είχε να καλύψει και το κενό της Άννας Σπυριδοπούλου η Χατζηγιακουμή πέτυχε 26 πόντους ενώ και οι Γουάιτ και Νικολοπούλου πρόσθεσαν 20 και 17 αντίστοιχα για την ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 55-46, 65-61, 82-77

Πανιώνιος (Τσικλήρας-Γιαννουλάκης): Πέτερσεν 15, Χίλι 27, Τσιαδή 2, Μπότσαρη 8, Σταμπούρλου, Θεοδωρομανωλάκη 14, Στεφανίδου 6, Πατεράκη 6, Γρηγορίου 2,Τζόουνς 2.

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη 3, Γουάιτ 20, Κολλάτου, Ράτζα, Σκμπρα 9, Νικολοπούλου 17, Χατζηγιακουμή 26, Αναστασοπούλου 2.