Έσπασε τα καλάθια αλλά κέρδισε άνετα ο Ολυμπιακός

Written by  Φεβ 04, 2017

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλή μέρα κυρίως επιθετικά ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών με 80-49.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα σερί 6-0 με την απάντηση του Κρόνου να έρχεται μεν άμεσα και να κάνει το 6-5 ωστόσο δεν είχε συνέχεια. Σε εκείνο το σημείο η Ζωή Δημητράκου έκλεψε και μοίρασε μπάλες (2 ασίστ και 2 κλεψίματα) και κρατώντας τις φιλοξενούμενες χωρίς σκορ για περισσότερα από πέντε λεπτά οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έφτασαν εύκολα στο 28-9  που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου. Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο άλλαξε με τον Κρόνο να κερδίζει το δεκάλεπτο με το επιμέρους  8-10 το οποίο ήρθε κυρίως λόγω της αστοχίας των γηπεδούχων (3/8 δίποντα και 0/6 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο) για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 36-19.

Οι "ερυθρόλευκες" άφησαν στα αποδυτήρια το κακό επιθετικό τους πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνίστρια τη Στέλλα Καλτσίδου στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η οποία μάλιστα έσπασε το ρόδι έξω από τα 6,75 για τον Ολυμπιακό, φτάνοντας στους 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, έφτασαν άνετα στο 59-36 που έληξε η περίοδος. Ίδια η ροή και στα τελευταία δέκα λεπτά με τις νταμπλούχες Ελλάδας να παίρνουν το 13ο ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 80-49 συνεχίζοντας ασταμάτητες την πορεία τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 36-19, 59-36, 80-49

Ολυμπιακός (Καπογιάννη) : Γκοτζή 4, Σταμάτη 9, Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 7, Κάιζερ 12, Δημητράκου 6, Παπαμιχαήλ 4, Χαλιβέρα 8, Τζόνσον 8, Κοσμά, Καλτσίδου 14, Φουράκη 4.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπόδης): Τζανετάτου, Αυτζή 5, Σπαθάρου 6, Μίχου 2, Σταμάτη 6, Γκέργκι 2, Τσιμπίδη, Γασπαράτου, Σίντυ 14, Κυριακοπούλου 14