Καθάρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αθηναϊκός

Written by  Ιαν 28, 2017

Με το δεξί μπήκε στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο Αθηναϊκός ο οποίος για τη 12η αγωνιστική της Α1 επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 73-63.

Ο Αθηναϊκός μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα, έπαιξε δυνατή άμυνα και κυριάρχησε κάτω από τα δυο καλάθια στο πρώτο ημίχρονο δεχόμενος μόλις 24 πόντους ενώ τα ριμπάουντ ήταν 21-9 στο ίδιο χρονικό διάστημα.

Πιο ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο με τις γηπεδούχες ωστόσο να διατηρούν το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό πόντων και μαζί τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες του Αντώνη Μπουμπού έκαναν την τελική αντεπίθεση τους ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να μειώσουν τη διαφορά για λίγο. Η ομάδα του Βύρωνα με σωστές επιλογές και τις Ουίλιαμς (21 πόντοι και 10 ριμπάουντ), Μπαλτά (15 πόντοι και 8 ασίστ), Παντέλη (13 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και Δασκαλοπούλου (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ) να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση πήρε το ροζ φύλλο αγώνα καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε ηττηθεί με 56-47 μέσα στον Άγιο Δημήτριο). Από την πλευρά της Δάφνης ξεχώρισαν οι Τσέσλεκ και Αλεξανδρή που πέτυχαν 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-24, 59-43, 73-63

Αθηναϊκός  (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 10, Καλογήρου 6, Παντέλη 13, Μπαλτά 15, Κόνιαλη, Νίξινα 2, Ουίλιαμς 21, Αλμπάνεζ 6.

Δάφνη Αγίου Δημητρίου  (Μπουμπούς): Γιαννέλη 6, Βλάνη 9, Αλεξανδρή 15, Μανώλη 2, Παπακωνσταντίνου 2, Αξιοπούλου 2, Τσέσλεκ 20, Τετενέ, Μπράουν 7.