Νίκη Παναθηναϊκού με επίθεση φωτιά

Written by  Δεκ 10, 2016

Τρέχοντας στον αιφνιδιασμό και με τέσσερις παίκτριες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Παναθλητικό Goalbet με 85-69 στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος".

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δυο ομάδες που ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια μικρή διαφορά στο τέλος με 21-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας εντός παιδιάς και με επιθετική αιχμή την Ασπασία Καλαμπάκου που πέτυχε συνολικά 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ενώ είχε και 6 ριμπάουντ οι "πράσινες" ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (25-15) για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 45-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθλητικός εμφανίστηκε βελτιωμένος επιθετικά με τις Κανταρά και Σούμπερτ να πετυχαίνουν 10 και 9 πόντους αντίστοιχα, πίεσε στην άμυνα και μείωσε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους μετά από ώρα (60-51) δυο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τον έλεγχο, απάντησε επιθετικά με τις Καλαμπάκου και Σλούκα και το τέλος της περιόδου τον βρήκε στο συν 12 (65-53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα υπερασπίστηκαν τη διαφορά που είχαν βρίσκοντας λύσεις στην πίεση των φιλοξενούμενων ανεβάζοντας την μάλιστα στο συν 17 εξήμισι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η υπόθεση νίκη μπορεί να είχε κριθεί ωστόσο καμία από τις δυο ομάδες δεν έριξε το ρυθμό της για να έρθει το τελικό

Κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό οι Καλαμπάκου με 28 πόντους και 5 ασίστ, Χάμπτον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, Μούλη με 10 πόντους και 10 ασίστ και Έιβερι με 15 πόντους και 9 ασίστ. Για τον Παναθλητικό οι Σούμπερτ και Κανταρά πέτυχαν από 30 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-29, 65-53, 85-69

Παναθηναϊκός (Πρέκας) : Μούλη 10, Καλαμπάκου 28, Πράπα, Σλούκα 9, Δίελα, Έιβερι 15, Εζέτζα-Τσινάσα 4, Χάμπτον 19

Παναθλητικός Goalbet (Καφαντάρη) : Παπαβασιλείου 3, Μπάλλα, Κανταρά 16, Σύρρα 1, Σταυρίδου 7, Νάστου 1, Κυρατζή 5, Σούμπερτ 30, Μποϊκιν 6