Δια χειρός Τζόνσον ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο τέλος

Written by  Νοε 03, 2016
Δυο βολές και ένα ριμπάουντ της Τζόνσον στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης  έδωσαν στον Ολυμπιακό την πρώτη του νίκη στο Eurocup απέναντι στη Μίσκολτς μέσα στην Ουγγαρία με σκορ 61-60.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, πέρασε την μπάλα μέσα στο καλάθι και με 6 πόντους της Κάιζερ και 2 της Καλτσίδου προηγήθηκε με 8-0 κρατώντας την Μίσκολτς χωρίς καλάθι για τεσσεράμιση λεπτά όπου και χρειάστηκαν βολές για να πετύχει τον πρώτο της πόντο. Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου η Ουγγρική ομάδα έτρεξε το δικό της σερί, φόρτωσε με φάουλ τις ψηλές του Ολυμπιακού (Κάιζερ και Τζόνσον είχαν 3 και 2 φάουλ αντίστοιχα πριν καν λήξει το πρώτο δεκάλεπτο), έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 10-10 και 12-12 για να φτάσουμε στο 13-16 υπέρ της ομάδας του Πειραιά στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου διεύρυναν το προβάδισμα τους (13-18) και αν δεν γίνονταν κάποια λάθη στις τελικές προσπάθειες θα μπορούσε να μεγαλώσει ακόμα παραπάνω. Αυτό δεν έγινε με αποτέλεσμα η Μίσκολτς να μειώσει αρχικά (15-18) και στη συνέχεια να φέρει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (21-21). Τέσσερα λεπτά περίπου πριν τη λήξη του δεκαλέπτου η Μίσκολτς πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στην αναμέτρηση με 23-21 ωστόσο ο Ολυμπιακός πολύ γρήγορα έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα και πήρε κεφάλι με την Όλγα Χατζηνικολάου (23-25) ενώ με την Στέλλα Καλτσίδου διεύρυνε τη διαφορά στους 5 (23-28). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το ταμπλό να γράφει 30-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελένη Καπογιάννη έβαλε εκ νέου στο παρκέ την Λινέττα Κάιζερ, ο Ολυμπιακός μπορεί να μην ξεκίνησε καλά και όντας άστοχος στις επιθέσεις του να έδωσε το δικαίωμα στις αντιπάλους να να προηγηθούν με 37-32 ωστόσο η Αμερικανίδα με συνεχόμενα καλάθια μείωσε σε 37-36. Πολλά χαμένα ριμπάουντ από πλευράς Ολυμπιακού και δεύτερες επιθέσεις της Ούγγρικης ομάδας διεύρυναν τη διαφορά για τις γηπεδούχες (45-40). Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 45-45 και πήρε ξανά το προβάδισμα με τρίποντο της Τάνιας Χαλιβέρα με τη λήξη του δεκαλέπτου τρέχοντας ένα σερί 10-0.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το προηγούμενο με καλάθι της Χαλιβέρα για το συν πέντε του Ολυμπιακού (45-50). Οι δυο ομάδες έμειναν στο 52-53 πολύ ώρα για να κάνει ο Ολυμπιακός το 52-55. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα οι δυο ομάδες ήταν στα ίσα (55-55). Η Μίσκολτς βγήκε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 57-55 αλλά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Ολυμπιακός με την Όλγα Χατζηνικολάου έκανε το 57-57 και ενώ απέμεναν δυο λεπτά για τη λήξη του παιχνιδιού τα οποία εξελίχθηκαν δραματικά. Η κορυφαία για τις ερυθρόλευκες Λινέττα Κάιζερ έκατσε στον πάγκο με πέντε φάουλ. Η Μίσκολτς πήρε προβάδισμα 60-57 και ενώ απέμεναν 40 δευτερόλεπτα πλέον. Η Χατζηνικολάου μείωσε σε 60-59 και 18΄΄ πριν τη λήξη η Τζόνσον κερδίζει φάουλ και ευστοχώντας και στις δυο βολές έκανε το 61-60. Στα 6΄΄ η Χατζηνικολάου μετά από καλή άμυνα κέρδισε νέο φάουλ αλλά αστόχησε και στις δυο βολές χωρίς όμως αυτό να στοιχίσει στον Ολυμπιακό καθώς η Τζόνσον πήρε το ριμπάουν τα δευτερόλεπτα κύλισαν και το 60-61 σήμαινε την πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στο Eurocup και πολύ σημαντική για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Κορυφαίες για τον Ολυμπιακό ήταν η Λινέττα Κάιζερ και Όλγα Χατζηνικολάου με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα ενώ και η Λυκ΄ντρα Τζόνσον που πέτυχε 9 πόντους ήταν καθοριστική κάτω από τα δυο καλάθια. Για τη Μίσκολτς ξεχώρισε η Ρασίντ με 17 και η Γιοβάνοβιτς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-32, 45-48, 60-61

Μίσκολτς (Λόπεζ): Τόμλινσον 11,  Χόρβατς, Αντάμετζ 2, Ζάνκ 9, Γουόρεν 3, Γιοβάνοβιτς 16, Ρασαίντ 17, Σεσι 2

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Χατζηνικολάου 13, Μάλτση 3, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 5, Τζόνσον 9, Γιοβάνοβιτς 3, Μπαρτόνοβα 1,Καλτσίδου 8, Δημητράκου 3, Κάιζερ 14