Μεγάλη νίκη του Πανιωνίου επί του Αθηναϊκού

Written by  Οκτ 30, 2016

Τη δεύτερη νίκη του σε τρείς αγώνες πέτυχε ο Πανιώνιος ο οποίος επικράτησε του Αθηναϊκού με σκορ 72-64 στο κλειστό της Αρτάκης.

Ο Αθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έτρεξε ένα σερί 7-0 και κράτησε τον Πανιώνιο χωρίς καλάθι μέχρι το 7΄30΄΄ ο οποίος πέτυχε τους πρώτους του πόντους με βολές της Χίλι. Από εκείνο το σημείο η ομάδα της Νέας Σμύρνης έτρεξε το δικό της σερί παίρνοντας σκορ μόνο από τις ξένες του για να περάσει μπροστά με 8-7 πάλι με βολές τις Χίλι. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για να φτάσουμε στο 21-21 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου με βολές της Ανθής Μπαλτά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο. Ο Αθηναϊκός ξεκίνησε πιο επιθετικά, έτρεξε ένα σερί 10-0 φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-31) και κρατώντας χωρίς σκορ τον Πανιώνιο για τέσσερα λεπτά. Τα επόμενα δυο λεπτά ανήκαν στις Νεοσμυρνιώτισσες οι οποίες πέτυχαν επτά πόντους και μείωσαν σε 28-31 ωστόσο η ομάδα του Βύρωνα πιο εύστοχη στα υπόλοιπα λεπτά και με τρεις παίκτριες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Μπαλτά, Ουίλιαμς από 12 και Αλμπάνεζ 10) διατήρησε το προβάδισμα για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 30-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αθηναϊκός διατηρούσε τη διαφορά που έχτισε στο δεύτερο φτάνοντας την εκ νέου σε διψήφιο αριθμό με την Ανθή Μπαλτά που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση (38-48) και με την Ουίλιαμς έκανε το συν 11 (39-50) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος με ένα σερί 6-0 μείωσε αρχικά σε 45-50 και στην συνέχεια σε 49-52 για να λήξει το δεκάλεπτο με το σκορ στο  53-54.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Πανιώνιος πήρε ξανά προβάδισμα στο παιχνίδι μετά από πολύ ώρα (55-54) και με ένα σερί 8-0 έφτασε τη διαφορά στο συν επτά (61-54). Ο Αθηναϊκός χρειάστηκε τρισίμιση λεπτά για να πετύχει τον πρώτο του πόντο (61-55). Πιο αποφασιστικές στην άμυνα και εύστοχες στην επίθεση οι παίκτριες του Άγγελου Τσίκληρα διατηρούσαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου φτάνοντας τη διαφορά και στο συν 12 (70-58) για να  φτάσουμε στο τελικό 72-64.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Κέιτι Χίλι που πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ ενώ την ακολούθησαν επιθετικά οι Πέτερσεν με 17 πόντους και η Γρηγορίου με 11. Από τον Αθηναϊκό η Ανθή Μπαλτά πέτυχε 19 πόντους ενώ είχε και 6 ασίστ και 2 κλεψίματα και οι Ουίλιαμς και Αλμπάνεζ πέτυχαν 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 30-38, 53-54, 72-64

Πανιώνιος (Τσίκληρας) : Πέτερσεν 17, Χίλι 24, Τσιαδή 1, Μπότσαρη 2, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5, Πατεράκη 4, Γρηγορίου 11

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος) : Δασκαλοπούλου 8, Καλογήρου 2, Παντέλη 2, Μπαλτά 19, Κόνιαλη 1, Νίξινα, Ουίλιαμς 17, Αλμπάνεζ 15