Περίπατος για Ολυμπιακό και 10/10

Written by  Ιαν 10, 2016

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός για το 2016 αλλά και το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος επικρατώντας εύκολα της Νίκης Λευκάδας με σκορ 93-65.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει μόνος πρώτος και αήττητος την πορεία του στο πρωτάθλημα όπου μετά και την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Πρωτέα Βούλας είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια κάτι που θα του δώσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μπήκαν από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους να αμφισβητήσουν την υπεροχή τους παρά τη δυναμική αρχή της Νίκης στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Τζόνσον και Χατζηνικολάου οδήγησαν επιθετικά τον Ολυμπιακό κλείνοντας το παιχνίδι με 25 και 12 πόντους αντίστοιχα ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι Κριστόφερσον (9), Παπαμιχαήλ (8), Χαλιβέρα (8) και Μπαλτά (8).

DSC7568

Με τη διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες να ξεφεύγει πολύ γρήγορα πάνω από τους 20 πόντους (52-24 ήταν το σκορ του ημιχρόνου) η προπονήτρια των ερυθρολεύκων είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και να δώσει ανάσες σε όλες τις παίκτριες της ενώ στο παρκέ βρέθηκαν μετά από καιρό οι Νένα Νικολαϊδου και Ρούλα Καλογήρου δείχνοντας ότι ξεπερνάνε τα προβλήματα τραυματισμών που τις ταλαιπώρησαν το τελευταίο διάστημα.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε στο παρκέ (11/16 αιφνιδιασμούς), μοίρασε εύκολα καλάθια (27 ασίστ), κυριάρχησε κάτω από τις δυο ρακέτες μαζεύοντας συνολικά 46 ριμπάουντ και εγκλώβισε αμυντικά
την αντίπαλη ομάδα που στα πρώτα 30 λεπτά πέτυχε μόλις 45 πόντους δείχνοντας για ακόμα μια φορά πως δεν θεωρείται άδικα το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

DSC7523

Από την πλευρά της Νίκης έκανε ντεμπούτο η Τζάσμιν Γκιλ που με 15 πόντους 2 ασίστ και 2 κλεψίματα έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα της Λευκάδας ενώ και η Γωγώ Κανταρά επέστρεψε μετά τον τραυματισμό της σε αντίθεση με την Ηρώ Κουφογιάννη που δεν αγωνίστηκε καθώς  δεν εκδόθηκε ακόμα το δελτίο της από την ΕΟΚ λόγω διχογνωμία στις μεταγραφικές εγκυκλίους για αθλήτριες που επιστρέφουν από ομάδα του εξωτερικού.

DSC7587

Από τις παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα εκτός της Γκιλ ξεχώρισε και η έτερη ξένη Αρίγια Κρουκ με 20 πόντους ενώ και οι Χαιριστανίδου και Καμπουράκη ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από τον Άρη Πετρούπολης ενώ η Νίκη θα υποδεχτεί στη Λευκάδα τον Αθηναϊκό που προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από την Τερψιθέα.

DSC8161

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 52-24, 69-45, 93-65

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 4, Μπόνη 7, Χατζηνικολάου 12, Καλογήρου, Μπαλτά 8, ΝικολαΊδου 4, Χαλιβέρα 8, Τζόνσον 25, Κοσμά 4, Παπαμιχαήλ 8, Κριστόφερσον 9

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 13, Αργυρού, Καμπουράκη 11, Κανταρά, Λογοθέτη, Κρητικού 3, Ψυχογιού 3, Σακκά, Γκιλ 15, Κρουκ 20, Μεταξά