Πρωταθλητής χειμώνα με κατοστάρα ο Ολυμπιακός

Written by  Δεκ 11, 2015

Η 9η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α1 των γυναικών άνοιξε το απόγευμα της Παρασκευής στο κλειστό του Κορυδαλλού με την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Τερψιθέα Γλυφάδας με το ερυθρόλευκο συγκρότημα να παίρνει εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 104-49.

Η ομάδα του Πειραιά μαζί με τη νίκη κατέκτησε και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα καθώς ότι και να γίνει στις υπόλοιπες αναμετρήσεις του Σαββατοκύριακου είναι μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

DSC4120
Το τελικό αποτέλεσμα αλλά και τα στατιστικά του αγώνα δείχνουν το εύκολο απόγευμα που είχαν οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ωστόσο τα πράγματα στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν τόσο εύκολα για τον Ολυμπιακό. Λίγο η αστοχία των ερυθρόλευκων, η χαλαρή άμυνα και τα χαμένα ριμπάουντ  κάτω από το καλάθι έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι για 10 λεπτά με το ταμπλό να γράφει 16-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν με τον Ολυμπιακό να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο (6/7 αιφνιδιασμούς), την άμυνα να σφίγγει (22-11 επιμέρους σκορ δεκαλέπτου), την Λυκέντρα Τζόνσον και την Χάλι Κριστόφερσον να οδηγούν επιθετικά την ομάδα και την Όλγα Χατζηνικολάου να κλέβει και να μοιράζει μπάλες (3 ασίστ και 4 κλεψίματα στο πρώτο ημίχρονο) στο ημίχρονο της αναμέτρησης η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (38-25).

DSC4142
Με την εικόνα του παιχνιδιού να μην διαφοροποιείται στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έπαιρνε όλο και  μεγαλύτερες διαστάσεις με το σκορ να φτάνει στο 70-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αρχηγός του Ολυμπιακού Ανθή Μπαλτά πήρε το όπλο της και με 12 πόντους έκλεισε τον αγώνα με 18 ενώ στο τέλος της αναμέτρησης οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο  ΔΑΚ Κορυδαλλoύ «Θεόδωρος Πούτος» ζητούσαν την κατοστάρα για να έρθει το τελικό 104-49

DSC4158
Ο Ολυμπιακός εκτός της Μπαλτά είχε άλλες τρεις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων. Η Λυκέντρα Τζόνσον τελείωσε τον αγώνα με 17, η Αφροδίτη Κοσμά με 13 και η Χάλι Κριστόφερσον με 10. Η Ελένη Καπογιάννη που δεν είχε στη διάθεση της στην σημερινή αναμέτρηση τις Νένα Νικολαίδου και Ρούλα Καλογήρου,έδωσε ανάσες στις παίκτριες της και μοίρασε το χρόνο συμμετοχής εν όψει και του προημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας στις 20 του μήνα κόντρα στον Πρωτέα Βούλας στη Γλυφάδα.