Δεύτερο ευρωπαϊκό διπλό για Ολυμπιακό

Written by  Οκτ 26, 2023

Για την 3η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας, την Ρουζόμπεροκ στη Σλοβακία με την ελληνική ομάδα να σημειώνει τη δεύτερη νίκη της στους ομίλους της διοργάνωσης με το τελικό 59-46.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Ολυμπιακό στο β’ δεκάλεπτο να βρίσκει λύσεις και να ξεφεύγει με 25-18 (16’) με τις Χριστινάκη και Ουίλιαμς να συνεισφέρουν σημαντικά στην επίθεση.

Στο γ’ δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες ήταν καλύτερες, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα χωρίς να αφήσουν την Ρουζόμπεροκ να τις απειλήσει.

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 51-40 (35’20’’) και τη Βίτολα να δίνει πολλές βοήθειες. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 59-46 που έφτασε στις δύο νίκες στον όμιλό του.

Διαιτητές: Μεσάρος (Ουγγαρία), Κούτσιρεκ (Τσεχία), Κομ ΕνΤζίλο (Καμερούν)

Δεκάλεπτα: 13-12, 27-28, 36-40, 46-59

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 14, Κάντζι 2, Καρλάφτη 4, Κολλατου 2, Βίτολα 16, Δίελα, Μόρισον 2, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Ουίλιαμς 16(2).