Προβάδισμα τίτλου για τον Ολυμπιακό

Written by  Μάι 13, 2021

Προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος απέκτησε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 72-70 του Παναθηναϊκού, στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών, που διεξήχθη στο ΣΕΦ. Οι "ερυθρόλευκες" με αυτή τη νίκη έκαναν το 2-1 στη σειρά (1-1 από την κανονική διάρκεια για τις δύο ομάδες), με τον τίτλο να κρίνεται στις 3 νίκες. Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 16 Μαΐου, στις 14:30, στο κλειστό "Π. Γιαννακόπουλος".

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός πιο εύστοχος στις πρώτες επιθέσεις προηγήθηκε με 8-0. Ο Ολυμπιακός σκόραρε στο 6:45, μειώνοντας σε 8-2 με την Κόστοβιτς. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά με 10-4 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. 4:12 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η Σταμάτη με τρίποντο μείωσε σε 12-7, για να ροκανίσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά ο Ολυμπιακός με νέο τρίποντο της Σταμολάμπρου, για το 10-12 (3:04). Με ένα σερί 5-0 οι γηπεδούχες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 15-14 (1:33).  Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17. Με το τρίτο της προσωπικό τρίποντο η Σταμολάμπρου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της με 22-19, λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και με τον Ολυμπιακό να παίζει με την Κόστοβιτς κάτω από το καλάθι το ταμπλό έγραφε 26-21 στα μισά της περιόδου. Εύστοχες προσπάθειες από Λύμουρα και Κωτούλα για τον Παναθηναϊκό και η διαφορά μειώθηκε ξανά στον πόντο (26-25), ενώ στη συνέχεια η Μόργκαν έδωσε στις φιλοξενούμενες το προβάδισμα (26-27, 3:46). Ακολούθησαν διαδοχικές εναλλαγές στην πρωτοπορία. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 32-32 με καλάθια των Ρίντ και Σταμολάμπρου στα τελευταία επτά δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο μισό, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει διαδοχικά πλευρά. Συνεχόμενες, εκατέρωθεν, άστοχες προσπάθειες και στο σκορ στο 44-44, δύο λεπτά πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος. Τρίποντο της Νικολοπούλου στο 1:15 και 47-44, για τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια η Μόργκαν μείωσε σε 47-46. Η Σταμάτη διαμόρφωσε το 49-46 που ήταν και το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Νέα ισοπαλία με τρίποντο της Μόργκαν για το 49-49 και καλάθι της Ριντ για το 51-49 υπέρ του Παναθηναϊκού στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Οι δυνατές μονομαχίες συνεχίστηκαν και η Φοντέιν ισοφάρισε σε 51-51. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 4 πόντους (55-59), με τρίποντο της Κωτούλα. Η διαφορά εξανεμίστηκε μέσα σε 40'' με την Φοντέιν να γράφει το 62-62. Δυνατές μονομαχίες και από τις δύο πλευρές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Σταμάτη κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 70-69. Η Χατζηνικολάου με 1/2 βολές ισοφαρίζει σε 70-70. Η Σταμάτη 5΄΄ τη λήξη ευστοχεί για το 72-70. Το καλάθι της Ριντ στο φινάλε ήταν εκπρόθεσμο και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών, που μεταφέρετε πλέον την Κυριακή στην έδρα του Παναθηναϊκού. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Κόστοβιτς με 19 πόντους και ακολούθησαν Σταμολάμπρου με 19 και Σταμάτη 11. Για τον Παναθηναϊκό η Μόργκαν τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους ενώ οι Ριντ και Λύμουρα σημείωσαν 14 και 11 αντίστοιχα.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 72-70

Διαιτητές: Τσαρούχα, Ανδρικόπουλος, Καλδίρης

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 49-46, 72-70

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 16(3), Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 7(1), Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 7(1), Κόστοβιτς 19, Ντέιβις 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 14, Μόργκαν 25(3), Μούλη, Λύμουρα 11(2), Κωτούλα 7(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 4, Χατζηνικολάου 8(1).