Αντέδρασε και επικράτησε

Written by  Απρ 20, 2021
Με την αναμέτρηση Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε η αυλαία του Β γύρου του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 77-66, στο ΣΕΦ και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 12-3 στο 7:05, ωστόσο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με ένα σερί 10-0 πέρασαν μπροστά με 13-12, στο 4:55. Στη συνέχεια η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα είχε τον έλεγχο και έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, για το 29-19 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου οι "ερυθρόλευκες" με  ένα επιμέρους 12-5 μείωσαν σε 31-34. Με τρίποντο της Νικολοπούλου στο 3:46, ο Ολυμπιακός πέρασε μετά από ώρα και πάλι μπροστά με 37-34, με τη Σταμάτη να έχει προηγουμένως ισοφαρίσει σε 34-34. Το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη πήγε στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, προηγούμενο με 40-38. Ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο στα πρωτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στο 3:35 ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε, με τρίποντο της Νικολοπούλου, το 52-44, για το +8 στον αγώνα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 58-48. Στα τελευταία δέκα αγωνιστικά ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με το τελικό 77-66, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 77-66
Διαιτητές: Ρίζος-Μακρόπουλος-Νάστος
Δεκάλεπτα: 19-29, 40-38, 58-48, 77-66
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 6, Σταμάτη 16(5), Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 2, Φοντέιν 5, Νικολοπούλου 13(2), Κόστοβιτς 18, Ντέιβις 17(2).
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 16(4), Σαρηγιαννίδου 4, Ντάλλα 6(2), Κατσαμούρη 2, Γκρέις 7, Μπράουν 16(3), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 15(2).