Δύο στα δύο για ΕΦΑΟΖ

Written by  Μαρ 31, 2021

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, ο ΕΦΑΟΖ φιλοξένησε τις Εσπερίδες, με την ομάδα του Ζωγράφου να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 52-51 και να πανηγυρίζει τη δεύτερη διαδοχική νίκη της τις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές κατοχή. Οι Εσπερίδες είχαν  το προβάδισμα με 17-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Καλλιθέας διατήρησε τον έλεγχο και 3:08 πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με +10 (28-18), για να πάει στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 31-20. Στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά τα μισά του, ο ΕΦΑΟΖ βρήκε τις λύσεις και μείωσε σε 35-37, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 37-42. Η ομάδα της Στέλλας Καλτσίδου έκανε την ολική επαναφορά και 4:24 πριν τη λήξη του αγώνα πέρασε μπροστά με 47-46, με δίποντο της Θεοδωρομανωλάκη. Δραματικά τα τελευταία λεπτά, με τη νίκη να αλλάζει δύο φορές χέρια στα τελευταία δευτερόλεπτα και τελικά ο ΕΦΑΟΖ να πανηγυρίζει το δεύτερο διαδοχικό ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 52-51, χάρη και πάλι σε εύστοχο δίποντο της Θεοδωρομανωλάκη. Πρώτες σκόρερ για τον ΕΦΑΟΖ ήταν οι Θεοδωρομανωλάκη και Μυλωνάκη που σημείωσαν από 13 πόντους, ενώ για τις Εσπερίδες Καλλιθέας η  Λέιντελ τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και η Λουκάτου με 11.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Εσπερίδες Καλλιθέας 52-51

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Παπαφωτίου-Σκουλαρίκης

Δεκάλεπτα: 13-17, 20-31, 37-42, 52-51

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Δερμιτζάκη, Βαμβακά 3, Ζουρνή 8, Κεσσέ 5(1), Στεφανίδου 8(2), Καντέλη, Μυλωνάκη 13(1), Θεοδωρομανωλάκη 13(3).

Εσπερίδες Καλλ. (Σκληρός): Λέιντελ 24(4), Καμμένου, Λουκάτου 11, Μπενέκη, Τσιχλάκη, Μούρερ 6, Κολλάτου 7, Γουέιντ 3.