Με Σπανού ζωντανή για την πρόκριση η Πολκοβίτσε

Written by  Φεβ 20, 2020
Για την φάση των "8" του Eurocup Γυναικών, στον πρώτο αγώνα, η Πολκοβίτσε γνώρισε την ήττα στην έδρα της από την Κάρολο Μπάσκετ με 82-84.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων 4' πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο (8-20). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Κάρολο Μπάσκετ να διατηρεί την διαφορά προηγούμενη με 39-48. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πολκοβίτσε μείωσε την διαφορά αλλά η Κάρολο ήταν πιο αποτελεσματική και έτσι έκανε το 1-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Η Άρτεμις Σπανού ξεκίνησε ως αρχηγός της Πολκοβίτσε και αγωνίστηκε για 34':05". Στο διάστημα αυτό σκόραρε 20 πόντους με 4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ ενώ είχε και 1 κόψιμο.

Επόμενος αγώνας στις 26 Φεβρουαρίου στην έδρα της Κάρολο Μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 39-48, 61-65, 82-84.