Μίλησε ο «νόμος» του ΟΑΚΑ

Written by  Δεκ 23, 2013

Η κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ, η δύναμη της έδρας και το πάθος για τη νίκη ήταν τα στοιχεία που ώθησαν τον Παναθηναϊκό στη μεγάλη νίκη με 67-59 επί του Ολυμπιακού και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου στις 9 Φεβρουαρίου θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι, συγκεντρωμένοι και ψυχωμένοι για τη νίκη και απέναντι στον Ολυμπιακό που προερχόταν από ένα απίστευτο αήττητο σερί 23-0, ωστόσο, παρουσιάστηκε αγνώριστος, χωρίς καθαρό μυαλό, με νευρικότητα και πολύ άγχος.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς δευτερόλεπτα πριν από το τζάμπολ του αγώνα μια κροτίδα έσκασε στον πάγκο του ολυμπιακού, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να διατάξουν την αποχώρηση των φιλοξενουμένων. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης, οι διαιτητές και οι άνθρωποι της γραμματείας έφυγαν για τα αποδυτήρια, αφήνοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη και τους παίκτες του να συνεχίζουν τις οδηγίες και την προθέρμανση για το παιχνίδι.

Ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Γιαννακόπουλος πήρε το μικρόφωνο και έκανε συστάσεις στους φιλάθλους να μην δημιουργούν άλλα προβλήματα φοβούμενος τιμωρία της ομάδας τους και ενώ έπειτα από διαβουλεύσεις η γραμματεία επέστρεψε.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παρουσιάστηκαν με τους Ματσιούλις και Παππά στην δωδεκάδα και, μάλιστα, με τον Λιθουανό στην αρχική πεντάδα, δείγμα της κρισιμότητας της αναμέτρησης και της βαρύτητας που έδιναν στη νίκη. Αντίθετα, ο Ρόκο Λένι Ούκιτς δεν συμπεριελήφθη στη δωδεκάδα, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Στον αντίποδα, οι Λο και Πέτγουεϊ, αν και δεν ήταν εντελώς έτοιμοι αποφασίστηκε να συμπεριληφθούν στη δωδεκάδα και να χρησιμοποιηθούν ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με εμφανή την πρόθεση να φέρει τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και στην αρχή κατάφερε να έχει τον έλεγχο των ριμπάουντ, ενώ πήρε πόντους από Λάσμε και Γκιστ. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς επηρεασμένος από την ατμόσφαιρα, ενώ ήταν εγκλωβισμένος στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, εκμεταλλεύτηκε την επιλογή του Πεδουλάκη να μαρκάρει τους κοντούς παίκτες του με ψηλότερους στην περιφέρεια καταφέρνοντας να κρατάει την ισορροπία στο σκορ.

Η είσοδος του Νίκου Παππά που μέχρι την τελευταία στιγμή ήταν αμφίβολος άλλαξε την εικόνα του Παναθηναϊκού. Ο νεαρός γκαρντ με προσωπικές ενέργειες κέρδισε συνεχόμενα φάουλ για βολές, πήρε προσπάθειες και με 5 προσωπικούς πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 17-11 στο 8’. Η διαφορά έφτασε και το +7 (20-13) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-16.

Η νευρικότητα ήταν το χαρακτηριστικό του παιχνιδιού και των δύο ομάδων στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς αμφότεροι είχαν πολλές κακές επιλογές, βιαστικές επιθέσεις και χαρακτηριστική αστοχία. Ο Ολυμπιακός με την είσοδο των αμφίβολων Λο και Πέτγουεϊ πήρε ενέργεια στο παιχνίδι του και προηγήθηκε με 21-24 στο 14’. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα 8 επιθετικά ριμπάουντ και τις βολές από τα κερδισμένα φάουλ και με τον Ραμέλ Κάρι να κάνει καλό επιθετικά παιχνίδι, έχοντας ήδη 9 πόντους ξαναπήρε προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με μόλις ένα πόντο, αφού ο Έισι Λο που πέτυχε καλάθι στην εκπνοή, πατούσε τη γραμμή των 6,75 μ. κάνοντας το 35-34.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τρίποντο στο 23’ πέτυχε το πρώτο καλάθι για τις δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο, ενώ είχαν προηγηθεί 0/5 σουτ για τους «πράσινους» και 0/3 για τους «ερυθρόλευκους», δηλωτικό της νευρικότητας που επικρατούσε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Στράτος Περπέρογλου πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο 26’ (!) μειώνοντας τη διαφορά στο 40-37 με τους «ερυθρόλευκους» να μη μπορούν να βρουν λύσεις για να φτάσουν κοντά στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με επιμέρους σκορ 10-10 και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 45-44 και ενώ προηγήθηκε ένα μικρό σερί 5-0 του Ολυμπιακού που μείωσε τη διαφορά από το 45-39.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν για καρδιακούς, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε κάθε επίθεση. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τον αποσυντονισμό του Ολυμπιακού από τον σύντομο τραυματισμό του Ντάνστον και με 12 επιθετικά ριμπάουντ πήρε ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (54-50 στο 35’) με τον Περπέρογλου να ανεβάζει στροφές και να φέρνει με τρίποντο το ματς και πάλι στον πόντο.

Το τρίποντο του Μπράμος και το λάθος του Μπαρτώκα να αφήνει τον Λο να μαρκάρει τον Ματσιούλις, ο οποίος το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ανέβασε τη διαφορά στο 61-53 για τον Παναθηναϊκό, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Το τελικό 67-59 ήρθε να δώσει στον Παναθηναϊκό μια μεγάλη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, όπου στις 9 Φεβρουαρίου θα αντιμετωπίσουν τον Άρη στο Ηράκλειο.

Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό, με δυνατές μάχες κάτω από τις δύο ρακέτες με τον Παναθηναϊκό να παίρνει 42 ριμπάουντ έναντι μόλις 27 του Ολυμπιακού, που είδε το νικηφόρο σερί του να τερματίζεται από τον «αιώνιο» αντίπαλο, με τον οποίο θα συναντηθούν σε πολύ λίγο καιρό και στην Ευρωλίγκα.

Κλειδιά για τη νίκη ήταν οι «ανέτοιμοι» Παππάς και Ματσιούλις, οι οποίοι με ατομικές ενέργειες έγειραν το παιχνίδι στην μεριά του Παναθηναϊκού. Από τους ηττημένους, άποντος έμεινε ο Ματι Λοτζέσκι, ο οποίος αποτελεί μια από τις πιο σημαντικές μονάδες του Ολυμπιακού, που κινήθηκε γενικότερα σε ρηχά νερά

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-34, 45-44,