Πανελλήνιο Παίδων: Προμηθέας και ΔΕΚΑ το 2/2

Written by  Ιουν 23, 2019

Το ντέρμπι της 2ης ημέρας στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων πήγε στην ΔΕΚΑ, καθώς επικράτησε με 69-56 του Περιστερίου και έκανε το 2/2.

Το Περιστέρι αν και προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 14-10, η ΔΕΚΑ απάντησε με σερί 8-0, προσπέρασε 18-14 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19-15, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 35-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΔΕΚΑ επέβαλε τον ρυθμό της ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο (49-39) και έφτασε άνετα στο τελικό 69-56.

Δεκάλεπτα: 15-19, 29-35, 39-49, 56-69
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ζαχαρής
Περιστέρι (Ρήγγας): Παρδακίδης, Λευκαδίτης, Μανιάς 21(2), Κακαβούλας 5(1), Παπανδρέου 9(1), Τόλα 12, Κουστένης, Γουλοσπύρος, Γρηγορόπουλος 3(1), Στουρνάρας 6(1).
ΔΕΚΑ(Χατζηβρέττας): Νούσκαλης 4, Τσιμερίκας 5, Τσιροπούλης Ι. 14(1), Τσιροπούλης Μ. 20(2), Μπόλδογλου 16, Ρέμπας 4, Χατζηιωάννης, Σαμοντούροβ, Καλαποθαράκος 6.

Ο Προμηθέας δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην δεύτερη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες, καθώς επιβλήθηκε με 69-34 της Καλύμνου. Η ομάδα της Πάτρας από το πρώτο ημίχρονο είχε καθαρίσει την υπόθεση νίκη όπου και προηγήθηκε με 31-11. Το δεύτερο μισό απέκτησε τυπικό χαρακτήρα με τον Προμηθέα να ολοκληρώνει την επικράτηση του με 69-34.

Δεκάλεπτα: 4-11, 11-31, 22-53, 34-69
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Λουλουδιάδης
Κάλυμνος (Καλαϊτζίδης): Τρικοίλης Ν. 2, Χειλάς, Κουλιανός 9, Σισώης 5, Πελεκάνος, Οικονόμου, Ηλιάδης, Ρογαλίδης 15(3), Χατζάρας, Λαμπρινός 3(1), Πλάτσης, Τροικίλης Σ.
Προμηθέας Πάτρας (Μελιγδής): Λιόλιος 6(2), Οικονομίδης 3(1), Μπαζινάς 12(2), Νεόφυτος, Χατζούλης, Μαντζούκας 2, Αγγελή 8, Μερμίγκης 9(1), Κολιός 2, Γοργότσης 10, Λάγιος 17(1), Πλώτας.

Την πρώτη του νίκη σημείωσε στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων ο Πανιώνιος, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε με 62-59 του Αστέρα Καβάλας. Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, προηγήθηκε με 17-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με 32-31 υπέρ του. Ο Πανιώνιος αν και βρέθηκε πίσω με 47-40 στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 51-49. Με την ψυχολογία υπέρ της η ομάδα του Πανιωνίου διατήρησε το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο μέχρι το τελικό 62-59.

Δεκάλεπτα: 9-17, 31-32, 51-49, 62-59
Διαιτητές:  Τσιαπλής-Καρπάνος
Πανιώνιος (Μελέτης): Μαντέλας 6, Γκίκας 4, Κανελλόπουλος 9(1), Χρήστου 3(1), Κωνστακόπουλος 14(4), Λάζαρης 2, Νιβολιανίτης 6(2), Μαγγανάς 1, Σκαρμούτσος, Πετρίδης, Μακαριάδης 8(2), Μόουσα 9(1).
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αϊβαζίδης 20(6), Βρεττός Β. 2, Μακαρατζής 12, Παπαποστόλου, Κούντας 10(2), Τσάμης 6, Κατσίβελης 3, Νικολαϊδης 6(2), Ασβεστόπουλος.