Μάλτση - Σπανού σημειώσατε 1

Written by  Ιαν 19, 2019

Εβίνα Μάλτση και Άρτεμις Σπανού βρέθηκαν αντιμέτωπες για 40 αγωνιστικά λεπτά στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του Ουγγρικού πρωταθλήματος ανάμεσα στις ZTE NKK και Γκιόρ. Στην ελληνική «μονομαχία» νικήτρια ήταν η αρχηγός της Εθνικής Ελλάδος καθώς η ομάδα της επικράτησε με 75-69 παραμένοντας στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Τόσο η Εβίνα Μάλτση όσο και η Άρτεμις Σπανού ξεκίνησαν βασικές στον αγώνα όπου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του με τις γηπεδούχες ωστόσο να διατηρούν το προβάδισμα και να επιστρέφουν στις νίκες. Η Εβίνα Μάλτση αγωνίστηκε 29:27 λεπτά πετυχαίνοντας 11 πόντους, έχοντας και 3 ασίστ. Από την άλλη πλευρά η Άρτεμις Σπανού σε 36:30 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 8 πόντους, με 4/6 δίποντα, ενώ είχε επίσης και 13 ριμπάουντ (9 αμυντικά και 4 επιθετικά) και 1 ασίστ.