Πληγώθηκε από την άμυνα ο Προμηθέας, ήττα 88-84 από Οστάνδη

Written by  Δεκ 11, 2018

Ο Προμηθέας δεν ήταν καλός αμυντικά στην αναμέτρηση με την Οστάνδη, η Βελγική ομάδα αιφνιδίασε την Ελληνική με το παιχνίδι της και πήρε μεγάλο διπλό στην Πάτρα με 88-84 μια αγωνιστική μετά το τεράστιο διπλό στο Στρασβούργο και μπήκε και αυτή στο παιχνίδι της πρόκρισης. Για τον Προμηθέα δεν άλλαξαν πολλά βαθμολογικά αφού έμεινε στο 5-3 και τη 2η θέση.

Η Βελγική ομάδα έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα με 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά, εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Προμηθέα στις δικές του επιθέσεις, αλλά και τον εύκολο δρόμο που της παραχωρούσε στο εσωτερικό της ρακέτας της η Ελληνική ομάδα.

Το πρώτο καλάθι για τον Προμηθέα ήρθε στο 3ο λεπτό της αναμέτρηση με τον Πάρκς ο οποίος μείωσε σε 6-2. Τα πρώτα πέντε λεπτά έκλεισαν με την Οστάνδη μπροστά 10-8 και τον Προμηθέα να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματα του δίχως να έχει στην διάθεση του τους Κασελάκη και Κατσίβελη.

Στο 6ο λεπτό η Ελληνική ομάδα με τρίποντο του Μέϊερ προσπέρασε για πρώτη φορά με 13-12. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα μπροστά με 22-21.

Η Οστάνδη μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με σερί 7-0 προσπέρασε με 28-22 στο 12’ παίζοντας στον ρυθμό του Προμηθέα με φουλ επιθετικές βλέψεις. Ο Προμηθέας όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο με την συμπλήρωση πέντε λεπτών ήταν και πάλι μπροστά με 33-32 χάρη στους Μέϊερ και Μπράουν. Η Οστάνδη έπιανε συνεχώς αδιάβαστη την άμυνα του Προμηθέα και τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 46-40.

Ο Προμηθέας είχε έναν εξαιρετικό Μέϊερ που είχε σκοράρει σε ένα ημίχρονο  22 πόντους με 4/6 τρίποντα , όμως στην άμυνα δεχόταν με απίστευτη ευκολία τους πόντους με αποτέλεσμα η Οστάνδη να είναι μπροστά 49-46.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με 6-0 το τρίτο δεκάλεπτο και προσπέρασε με 52-49. Ο Μέϊερ ήταν ασταμάτητος και ο Προμηθέας απέκτησε διαφορά πέντε πόντων 56-51 στο 24΄, όμως η Οστάνδη είχε την απάντηση και ένα λεπτό αργότερα είχε φέρει την αναμέτρηση στον πόντο 56-55. Το τρίτο δεκάλεπτο πιο κλειστό με τα προηγούμενα δύο και τον Προμηθέα να το κλείνει μπροστά με 63-62.

Η Οστάνδη μπήκε μπροστά με 67-63 στο 31΄ για να απαντήσει ο Μέϊερ με τρίποντο για το 67-66, ενώ μια εκπληκτική προσπάθεια του Παρκς έβαλε τον Προμηθέα και πάλι μπροστά με 70-69 στο 33΄. Οι Βέλγοι όμως είχαν τον τρόπο να χτυπούν μέσα στη ρακέτα τον Προμηθέα και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 74-70 στο 34΄.Στο 35΄η Οστάνδη ήταν μπροστά με 78-74, ο Μέϊερ συνέχισε να παίζει μόνος μειώνοντας σε 78-76 και 79-78 φτάνοντας τους 33 πόντους, αλλά η Οστάνδη πλήγωνε την άμυνα της Ελληνικής ομάδας συνεχώς με αποτέλεσμα 3 λεπτά πριν το τέλος να είναι μπροστά με 81-78.

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό οι Βέλγοι παίζοντας έξυπνα είχαν μια διαφορά ασφαλείας, καθώς ήταν μπροστά με 83-79. Οι επιλογές του Γκίκα δεν ήταν καλές, ο Έλληνας γκαρντ ήταν σε άσχημη βραδιά και η Οστάνδη στα 52 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ανέβασε κι άλλο την απόσταση στο +6 (85-79). Ο Σαλούστρος μείωσε γρήγορα σε 85-81 και πλέον θα πηγαίναμε σε τακτική βολών για την Ελληνική ομάδα. Ένα τρίποντο του Μπράουν στα 23 δευτερόλεπτα έφερε την διαφορά στο -3 (87-84). Ο Σβάρτζ αστόχησε στις δύο βολές, ο Λίποβι όμως με βεβιασμένη ενέργεια αστόχησε και μια βολή του Σβάρτζ ολοκλήρωσε νικηφόρα την αναμέτρηση για την Οστάνδη με 88-84.

Ο Μέϊρε σημείωσε 33 πόντους και ο Μπράουν 21 για τον Προμηθέα, ενώ για την Οστάνδη ο Γουίλιαμς είχε 17.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-49, 63-62, 88-84