Πανελλήνιο Παίδων: Με το δεξί στην πρεμιέρα Πανιώνιος, Παναθηναϊκός και ΔΕΚΑ

Written by  Ιουν 20, 2018

Με νίκες ξεκίνησαν το 45ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων ο Πανιώνιος, η ΔΕΚΑ και ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησαν στην πρεμιέρα των Προμηθέα Πάτρας, Ηρακλείου, και Αρίωνα αντίστοιχα.

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Πανιώνιος - Προμηθέας Πάτρας 74-72

Στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής του 45ου Πανελληνίου Παίδων που άρχισε σήμερα στο Αγρίνιο ο Πανιώνιος επιβλήθηκε ύστερα από συναρπαστικό αγώνα με 74-72 του Προμηθέα Πάτρας.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 13-8 στο πέμπτο λεπτό με αποτέλεσμα ο προπονητής του Προμηθέα να πάρει τάιμ-άουτ.  Η απάντηση των Πατρινών ήταν άμεση καθώς με σερί 1-9 προηγήθηκαν 14-17. Ο Πανιώνιος ξαναπήρε προβάδισμα με 29-24 στο 16ο λεπτό, όμως οι Αχαιοί ισοφάρισαν με την έναρξη της τρίτης περιόδου σε 36-36. Λίγο πριν το τέλος της, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι (52-46) και στο 33ο λεπτό με εννέα (59-50). Ο Προμηθέας μείωσε σε 59-57 και σε 67-65 δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε.

Ένα καθοριστικό τρίποντο από τον Μπαμπάτσικο ξανάδωσε διαφορά πέντε πόντων στους «Πάνθηρες», ενώ ο Αλαφοδήμος  με βολές έκανε το 70-67. Ο Νάνος με μία βολή  έγραψε το 71-67 και ο Καφεζάς με άλλες δύο μείωσε στο καλάθι, είκοσι δεύτερα πριν το τέλος. Η βολή του Νουρτσελλάρι έγραψε το 72-69 και ο Μαντζούκας με τρίποντο ισοφάρισε. Ο Κουμάνταρος έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με δύο βολές καθώς ο Μαράτος αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 36-33, 52-48, 74-72

Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσιμπούρης

Πανιώνιος (Μελέτης): Μακρής, Νουρτσελλάρι 3, Παπακωνσταντίνου 4, Κουμάνταρος 4, Μεριχωβίτης, Νάνος 16(1), Τόλιας 23(4), Καραογλάνης 4, Κοκορέλης 5(1), Δημητρακόπουλος 5(1), Μπαμπάτσικος 5(1), Δαλαμπέκης 5.

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 7, Νεόφυτος, Καρυδάκης 5(1), Καφεζάς17(1), Μαντζούκας 32(2), Μαντίκος 4, Παγανιάς, Μαράτος 2, Μοίραλης 5(1), Λάγιος.

Δηλώσεις

Ο προπονητής των νικητών Κώστας Μελέτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Δείξαμε ομάδα και ψυχή και καταφέραμε και πήραμε τη πρώτη μας νίκη. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη».

ΔΕΚΑ - Ηράκλειο 79-56

Πρώτη επιτυχία στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων που άρχισε σήμερα στο Αγρίνιο για τη ΔΕΚΑ καθώς επιβλήθηκε άνετα με 79-56 του Ηρακλείου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (14-7) δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και με 23-11 με τη λήξη της, δείχνοντας ότι θα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Θεσσαλονικείς που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 24 πόντων (45-21). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια της τρίτης και της τέταρτης περιόδου με την ΔΕΚΑ να πανηγυρίζει την πρώτη της επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 23-11, 45-21, 65-44, 79-56

Διαιτητές: Τσακάκης-Καρπάνος

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας, Κυριαζής, Χρήστου): Τσιμερίκας,  Βενετίδης 4, Κρίτσικας 7, Βασιλείου 8(1), Παπαπασχάλης 2, Τσιροπούλης Ι. 2, Τσιροπούλης Μ. 2, Παπασάβογλου Αν. 21, Θεογιάννης 14, Παπασάβογλου Αρ. 17, Νούσκαλης, Κοντέλης 2.

Ηράκλειο (Πινακουλάκης, Δελατόλας): Κουνετάκης, Περαντωνάκης 3(1), Ματθαιάκης 1, Ηλιάκης 1, Γκίζης 6, Κουκιαδάκης 11, Βασιλάκης 9(3), Ινιωτάκης, Βογιατζάκης, Νταής 1, Βαμβουκάκης 18(2), Καψάλης 6.

Δηλώσεις

Ο προπονητής των νικητών Νίκος Χατζηβρέττας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στη διοργάνωση. Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο κι επικρατήσαμε δίκαια. Εύχομαι να είμαστε καλά και στη συνέχεια και να συνεχίσουμε με την ίδια διάθεση».

Παναθηναϊκός-Αρίων Ξάνθης 68-56

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 68-56 του Αρίωνα Ξάνθης και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων που ξεκίνησε σήμερα στο Αγρίνιο.

Ο Αρίων Ξάνθης πήρε πρώτος ένα μικρό προβάδισμα (3-6), αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 διαμόρφωσε το 11-6. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 17', όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 31-24, για να τελειώσει η δεύτερη περίοδος με 33-28. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά  (40-29) στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα της Θράκης όμως κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι στον πόντο (46-45, 28'). Επτά λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με +11 (58-47) και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 12-15, 33-28, 52-45, 68-56
Διαιτητές: Λιότσιος-Λουλουδιάδης
Παναθηναϊκός (Σιούτης): Πατρινιός 1, Κορωπιώτης 4, Κάβουρας 2, Γιαννούλτσης 9(1), Κυραλέος 7, Βαδρατσίκας 2, Πολάτογλου 2, Παπαδημητρακόπουλος, Καλιανιώτης 17, Πάλλης, Πατρινός, Γιώτης 24(3).
Αρίων Ξάνθης(Θερμός-Παπαδόπουλος): Παύλου 4, Μελαδιανός 12, Αμοιράς 15, Μπουτζικούδης 7(1), Καλλίδης, Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης 2, Ευσταθιάδης 5, Ελευθεριάδης 2, Γκαγκαλίδης 7, Δεληγιάννης 2, Λαμπρόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Σιούτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι στην πρεμιέρα του τουρνουά. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε και καταφέραμε να πάρουμε την πρώτη μας νίκη».