Στη δεύτερη παράταση η Φινλανδία, «αυτοκτόνησε» η Γερμανία, Γαλλικά… πολυβόλα εκτέλεσαν την Ισλανδία

Written by  Σεπ 03, 2017

Μεγάλη νίκη κατέκτησε η Φινλανδία επί της Πολωνίας στην δεύτερη παράταση, με νέο… σόου από τον υπερταλαντούχο νεαρό Λόρι Μαρκάνεν, ο οποίος ήδη έχει κάνει αίσθηση στη διοργάνωση. Αυτοκτόνησε η Γερμανία, πήρε το ντέρμπι με την Ιταλία η Λιθουανία, ξέσπασε στην Ισλανδία η Γαλλία, πρώτη νίκη για την Ουκρανία.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα (εναλλαγές στο σκορ, συγκινήσεις, σασπένς, δυνατές μονομαχίες), η Φινλανδία κατάφερε να κάμψει στη δεύτερη παράταση την αντίσταση της μαχητικότατης Πολωνίας και πήρε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο, περιμένοντας πλέον την Ελλάδα την επόμενη αγωνιστική, για να διεκδικήσει την πρόκριση και μια καλή θέση ενόψει των διασταυρώσεων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυσκολία των Πολωνών για να πάρουν διαφορά ακόμα και 14 πόντων πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο, τα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια με την ομάδα του Μάικ Τέιλορ να βελτιώνεται σταδιακά, να μειώνει και να καταφέρνει να είναι εκείνη που δημιούργησε μια μικρή διαφορά.

Η Πολωνία προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας (57-66) με μόλις 1:31 να απομένει και στο σημείο αυτό κλώτσησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία που μπορούσε να έχει, αφού έπαιξε τραγική άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι Φινλανδοί, με τον Σαλίν αρχικά και, στη συνέχεια με τον εκπληκτικό νεαρό Λόρι Μαρκάνεν, να ισοφαρίζουν σε 66-66 και να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η Πολωνία βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ, όμως, ξανά ο Μαρκάνεν με εντυπωσιακή ενέργεια ισοφάρισε σε 78-78 και έδωσε μια ακόμα ευκαιρία στην ομάδα του.

Στη δεύτερη παράταση, η Φινλανδία άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 90-87 και πλέον, την Τρίτη με αντίπαλο την Εθνική μας, θα διεκδικήσουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα που θα τους φέρει πιο κοντά στις πρώτες θέσεις.

Ο Λόρι Μαρκάνεν με μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση έδειξε ότι έχει μπροστά του λαμπρό μέλλον, σημειώνοντας συνολικά 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 κλέψιμο, με τον Πέτερι Κόπονεν να ακολουθεί με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από την Πολωνία που έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη, ο Έι Τζέι Σλότερ είχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, 18 πόντους σημείωσε και ο Άνταμ Βασζίνσκι και ο Ματέους Πονίτκα είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66, 78-78 (παρ.), 90-87 (παρ.2)

Η Γαλλία μετά τη νίκη επί της Εθνικής μας πήρε φόρα και απέναντι στην αδύναμη Ισλανδία έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ, σημειώνοντας μια ευρεία νίκη με 115-79 και κυνηγά την Σλοβενία στην προσπάθεια για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου.

Το παιχνίδι ήταν άκρως παραγωγικό και θεαματικό με και από τις δυο ομάδες, με τους Γάλλους να κάνουν εκπληκτική τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 37-14, να παίρνουν μεγάλη διαφορά και να φτάνουν στη νίκη με μια από τις υψηλότερες παραγωγικές βραδιές που έχουν καταγραφεί στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ.

Έξι παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Νάντο Ντε Κολό να έχει 16 πόντους με 4 ασίστ, ο Κέβιν Σεραφίν τελείωσε με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Έντβιν Τζάκσον είχε επίσης 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τζόφρι Λοβέρν είχε 13 πόντους, ενώ από 10 πόντους σημείωσαν οι Πουαριέ και Τουπανέ.

Για την Ισλανδία, ο Στέφανσον σημείωσε 23 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Χέρμανσον είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ισλανδία 0-3 3

Στον Β’ Όμιλο, η Γερμανία είχε την τύχη στα χέρια της, όμως, στην τελευταία επίθεση κυριολεκτικά αυτοκτόνησε, δίνοντας την ευκαιρία στο Ισραήλ να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση, χάνοντας ταυτόχρονα τη δική της να μείνει μόνη πρώτη και αήττητη στον όμιλο.

Οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το 30’, όταν και προηγήθηκαν με 69-57 και όλα έδειχναν πως μπορούν να πάρουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με σερί 11-25 στην τελευταία περίοδο έκαναν την ανατροπή και γέμισαν χαρά τον κόσμο τους.

Ο Ρίτσαρντ Χάουελ αγωνίστηκε 38:04 και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, σημειώνοντας 23 πόντους με 9 ριμπάουντ, έχοντας στο πλευρό του τον Ομρί Κάσπι που σημείωσε 20 πόντους με 11 ριμπάουντ, αλλά και τον Γκάι Πνίνι που είχε 15 και σημείωσε το τρίποντο που έβαλε το Ισραήλ μπροστά στο σκορ με 80-81 στα 28’’ και ουσιαστικά του χάρισε τη νίκη.

Ο Ντένις Σρέντερ σημείωσε 20 πόντους με 7 ασίστ για τη Γερμανία, με τον Ντάνιελ Τάις έκανε ένα εντυπωσιακό double-double με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, που όμως πήγε χαμένο λόγω της ήττας της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-43, 69-57, 80-82

Η Λιθουανία αρχίζει να παίρνει τα πάνω της και το έδειξε κατακτώντας τη νίκη στο ντέρμπι με την Ιταλία με 78-73, αφήνοντας οριστικά πίσω της την ήττα στην πρεμιέρα από τη Γεωργία.

Παρά το αρχικό κακό ξεκίνημα, με τους Ιταλούς να προηγούνται με 0-8, η Λιθουανία βρήκε ρυθμό, έπαιξε σκληρή και αποτελεσματική άμυνα και με ενέργεια και καλή κυκλοφορία έφτασε στη νίκη, σπάζοντας, ταυτόχρονα, το αήττητο της ομάδας του Έτορε Μεσίνα.

Κλειδί στη νίκη των παικτών του Τόμας Αντομάιτις, ο Άντας Γιουσκεβίτσιους, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, με τον Μιντάουκας Κουζμίνσκας να προσθέτει 14 και τον Γιόνας Βαλανσιούνας να σημειώνει 13 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Για την Ιταλία, που έχασε και τον Νίκολο Μέλλι, καθώς γύρισε το πόδι του στην τρίτη περίοδο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει, ο Λουίτζι Ντατόμε ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μάρκο Μπελινέλι σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 41-32, 57-49, 78-73

Η Ουκρανία πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο, καθώς επικράτησε της Γεωργίας με 81-88 και ανακάτεψε την… τράπουλα του ομίλου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι νικητές έκαναν ένα επιμέρους 18-30 ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα, το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν ως το τέλος για να πάρουν τη νίκη που ήθελαν για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους.

Ο Ντένις Λουκασόφ έκανε εκπληκτικά πράγματα τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 3 κλεψίματα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρτέμ Πούστοβι με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Ολεξάντερ Λίποβι, σημείωσε επίσης 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, ο Ζάζα Πατσούλια σημείωσε 17 πόντους με5 ριμπάουντ, ο Γκεόργκι Σερμαντίνι είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Τόρνικε Σενγκέλια 16 πόντους με 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και 6 λάθη,

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-51, 63-67, 81-88