Νίκη και πρόκριση για Πανιώνιο

Written by  Οκτ 09, 2013

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Ν. Σμύρνης ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Κολοσσό Ρόδου για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι, αν και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με διαφορά είκοσι πόντων στη συνέχεια, καρδιοχτύπησε, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον ημιτελικό με 82-65.

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με ηγέτες τους Μίλμπουρν και Ντούβνιακ και με ώθηση από τα μακρινά σουτ, πήρε γρήγορα μια διαφορά, η οποία σταδιακά αυξανόταν. Το 10-4 έγινε γρήγορα 19-8 και η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 13 πόντους (25-12) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι ροδίτες εμφανίστηκαν αιφνιδιασμένοι και το μόνο που κατάφεραν για την πρώτη περίοδο ήταν να μαζέψουν τη διαφορά με τρίποντο του Παπαντωνίου στο 27-17.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τον Πανιώνιο να πατά πολύ καλύτερα στο γήπεδο και τον Κολοσσό να προσπαθεί να βρει λύσεις, ενώ δεν έλειψαν και οι διαμαρτυρίες του απέναντι στην διαιτησία, που έφεραν και την τιμωρία του προπονητή της ομάδας, Βασίλη Φραγκιά, με τεχνική ποινή. Η διαφορά μεγάλωνε, φτάνοντας για πρώτη φορά στους 20 (46-26) δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν αισθητά μέχρι το τέλος κι έτσι, το ημίχρονο έληξε με 48-31 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά και αποφασισμένοι να διεκδικήσουν το καλύτερο που τους αναλογεί. Κυρίαρχος σε αυτό το διάστημα ήταν ο Όσμπι, ο οποίος με τρία συνεχόμενα γκολ-φάουλ κατάφερε να μειώσει σχεδόν μόνος του τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (52-45). Οι παίκτες του Πανιωνίου προσπάθησαν να φρενάρουν την αντεπίθεση και με τον Καββαδά να σημειώνει συνεχόμενους πόντους διατήρησαν τη διαφορά στη λήξη της τρίτης περιόδου σε διψήφιο νούμερο (62-55).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Κολοσσό να μειώνει ακόμα περισσότερο (67-61), δίνοντας άλλη τροπή στην αναμέτρηση. Αυτή, ωστόσο, ήταν και η τελευταία «επαφή» των δύο ομάδων με το σκορ, καθώς ο Πανιώνιος «πάτησε γκάζι» και ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το τελικό 82-65 ήρθε φυσιολογικά και οι «κυανέρυθροι» προκρίθηκαν στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.