Στα ημιτελικά του κυπέλλου Γαλλίας η Bourges της Σπανού

Written by  Ιαν 22, 2024
Η Bourges προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Γαλλίας καθώς απέκλεισε στην έδρα της την Villeneuve d' Ascq επικρατώντας με 74-57.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το ημίχρονο όπου και είχε βραχεία κεφαλή η Bourges με 32-31. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Bourges έπαιξε πιο δυνατή άμυνα και ανάγκασε την αντίπαλο να σημειώσει 6 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και έτσι πανηγύρισε την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες όπου θα συναντήσει την Basket Landes, Lyon και Tarbes.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίστηκε 33'18" και πέτυχε 11 πόντους με 3/5 δίποντα, 5/8 βολές και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-31, 48-37, 74-57.