Προβάδισμα τίτλου για Polcowice με οδηγό τη Σπανού

Written by  Απρ 12, 2023

Στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος της Πολωνίας, η Polcowice επικράτησε της Lublin εκτός έδρας με 77-73 και χρειάζεται μία νίκη ακόμη για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση καθώς προηγήθηκαν με 8-2 παίζοντας γρήγορο μπάσκετ ενώ στο ίδιο μήκος κυμάνθηκε όλο το δεκάλεπτο και έτσι έκλεισε με 25-13 υπέρ της Lublin. Στην δεύτερη περίοδο η Polcowice αντέδρασε και ισοφάρισε σε 38-38 με το ίδιο ακριβώς σκορ που σημειώθηκε και στα προηγούμενα δέκα λεπτά. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο δεύτερο μέρος η Lublin πήρε εκ νέου το προβάδισμα και έκανε το 51-41 βάζοντας δύσκολα στην Polcowice. Η ομάδα της Σπανού είχε ωστόσο τις απαντήσεις και παίζοντας συγκεντρωμένα γύρισε το παιχνίδι και με σερί 8-0 πήρε το προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι την λήξη.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 32'19" και σημείωσε 15 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 38-38, 55-49, 73-77