Δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε η Polcowice

Written by  Μαρ 26, 2023

Στον πρώτο αγώνα για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Πολωνίας η Polcowice επικράτησε της Zaglebie Sosnowiec στην έδρα της με σκορ 88-82.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 12-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η Polcowice σιγά σιγά αντέδρασε και με σερί 10-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 33-25. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου η γηπεδούχος ομάδα είχε βρει ρυθμό και έτσι πήγε στ' αποδυτήρια με 53-42. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Zaglebie έβαλε φωτιά στο παιχνίδι καθώς με ένα σερί 15-3 πέρασε μπροστά με 57-56. Γρήγορα όμως η Polcowice ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και με εύστοχα σουτ κυρίως τρίποντα, έφτασε στην νίκη.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 28'33" και είχε 11 πόντους με 3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπαουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 33-25, 53-42, 67-63, 88-82.