Στα ημιτελικά η Polcowice, ξεχώρισε η Σπανού

Written by  Μαρ 18, 2023
Η Polcowice επικράτησε άνετα και στον τρίτο αγώνα επί της Polonia εκτός έδρας με 86-48 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Πολωνίας.
Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 8-2 και έδειξε από την αρχή πως ήθελε να τελειώσει την σειρά εκμεταλλευόμενη και τις απουσίες της Polonia. Η γηπεδούχος ομάδα είχε 7 παίκτριες γεγονός που καθιστούσε δύσκολο το έργο της. Έτσι η Polcowice πήρε εύκολα διαφορά και λίγο πρίν το ημίχρονο προηγούνταν με 38-18 ενώ το ταμπλώ με την λήξη έγραψε 21-46.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο έπεσε κάπως ο ρυθμός μιας και η αναμέτρηση είχε κριθεί.

Η Άρτεμις Σπανού ήταν δεύτερη σκόρερ της ομάδας της με 15 πόντους σε 27'27". Αναλυτικά είχε 2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 6-20, 21-46, 36-58, 48-86