Συνεχίζει δυναμικά η Σπανού, νίκη και για Λούκα

Written by  Ιαν 28, 2023
Με τον αγώνα Energa Torun-Pruszkow άνοιξε η αυλαία της εικοστής αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Πολωνίας.
Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Βασιλικής Λούκα με 82-59. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στην αρχή της αναμέτρησης με την Torun ωστόσο να βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με το σκορ στο 17-11 υπέρ της Torun, η τελευταία έκανε ένα σερί 18-2 κάνοντας το 35-13 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 39-16.

Στο δεύτερο μέρος συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση η Energa Torun βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και χωρίς να απειληθεί έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 14'28" και είχε 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 39-16, 62-33, 82-59.

Η Polcowice επικράτησε εντός έδρας της Enea Poznan για την εικοστή αγωνιστική με 95-79.

Η φιλοξενούμενη ομάδα αιφνιδίασε την πρωταθλήτρια Πολωνίας και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 24-13. Η αντίδραση της Polcowice ήταν άμεση και με σερί 9-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έκανε το 22-24 ενώ τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα έκανε την ολική ανατροπή κάνοντας το 38-37. Το ημίχρονο έκλεισε με 47-44 υπέρ της Polcowice.

Στο δεύτερο μέρος η Enea Poznan δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκοράρισμα καθώς ήταν άστοχη την ίδια στιγμή που η γηπεδούχος ομάδα ανέβαζε σε διψήφιο αριθμό την διαφορά κάνοντας το 64-53. Η συνέχεια ήταν ανάλογη καθώς δεν έριξε την απόδοση της η Polcowice και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα έφτασε στην τελική επικράτηση.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 27'46" και είχε 11 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 47-44, 73-65, 95-79