Πρώτη σκόρερ η Φασούλα, νίκη για Δικαιουλάκο και Πρέκα

Written by  Ιαν 19, 2023
Αγώνας με ελληνικό ενδιαφέρον ανάμεσα στην Avenida και την Schio των Δικαιουλάκο και Πρέκα για την δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκα.
Νικήτρια η φιλοξενούμενη ιταλική ομάδα με σκορ 72-61. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο με την Schio να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο περισσότερο διάστημα. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου πήρε διψήφια διαφορά πόντων κάνοντας το 27-16 ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με 43-28. Στο δεύτερο ημίχρονο και για περίπου δύο λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι καθώς ήταν άστοχες στην τελική προσπάθεια. Μέχρι την λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι σημαντικά με την Schio να μην απειλείται σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 24'55" και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους. Αναλυτικά είχε 6/10 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-43, 43-55, 61-72.