Δύο νίκες και μία ήττα

Written by  Νοε 20, 2022
Στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Πολωνίας, είχαμε δύο νίκες και μία ήττα για τις Ελληνίδες που αγωνίζονται εκεί.

Άνετη επικράτηση για την Polcowice απέναντι στην Zaglebie Sosnowiec στην έδρα της με 76-58. Μόνο ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστική η φιλοξενούμενη ομάδα με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες 15-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Polcowice ήταν καλύτερη επιθετικά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και τρία λεπτά μετά την έναρξη να πάει την διαφορά στο +10 (27-17). Η Zaglebie προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η γηπεδούχος ομάδα παίζοντας και στην άμυνα καλά πήγε στ' αποδυτήρια προηγούμενη με 39-28. Στην τρίτη περίοδο η Polcowice ανέβασε στροφές και με τρίποντο της Σπανού έκανε το 63-41 τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα καθώς δεν απειλήθηκε ως το τελικό σφύριγμα.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 22'04" και είχε 5 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 39-28, 63-44, 76-58.

Η Polonia της Βιντσιλαίου επικράτησε της Bydgoszcz εντός έδρας με 79-72. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την γηπεδούχο ομάδα καθώς προηγήθηκε γρήγορα με 15-4 με την Bydgoszcz ν' αντιδράει και να μειώνει την διαφορά. Η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς φιλοξενούμενης ομάδας και στην δεύτερη περίοδο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (26-25). Κάποια λάθη και άστοχα σουτ της Bydgoszcz όμως επέτρεψαν στην Polonia να ξεφύγει πάλι στο σκορ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της Βιντσιλαίου (τρίποντο και 1/2 βολές). Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 43-33 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην τελευταία περίοδο, η Bydgoszcz παρ' ότι μείωσε πάλι στους τρεις πόντους ((71-68), η Polonia κράτησε την διαφορά μέχρι το τέλος.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 25'58" και είχε 11 πόντους με 2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/8 βολές και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-33, 60-50, 79-72.

Ήττα για την Energa Torun της Λούκα από την Enea Gorzow εκτός έδρας με 73-71. Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες με την γηπεδούχο ομάδα να προηγείται στο σκορ κ την Torun με κύριο επιθετικό όπλο την Λούκα να την ακολουθεί. Με το σκορ στο 24-21 υπέρ της Gorzow δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με την έναρξη του δευτέρου, η Βασιλική Λούκα με 4 συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα της κάνοντας το 24-25. Σταδιακά η Torun άρχισε να ξεφεύγει και με σερί 8-0 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 47-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο και φάουλ η Gorzow πλησίασε στους πέντε πόντους (42-47). Έκτοτε το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο. Στην τελευταία περίοδο η γηπεδούχος ομάδα παίζοντας μέσα στην ρακέτα ήταν πιο εύστοχη στα σουτ και έτσι πήρε την νίκη.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 36'07" και είχε 19 πόντους με 8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 38-47, 59-57, 73-71.