Νίκη για Σπανού και Λούκα, πρώτη σκόρερ η Βιντσιλαίου

Written by  Νοε 13, 2022

Η SKK Polonia φιλοξένησε την Polcowice στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πολωνικού πρωταθλήματος. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Σπανού με 99-65.
Η πρωταθλήτρια Πολωνίας ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με ένα γρήγορο σερί 13-0 έβαλε τις βάσεις για ένα εύκολο απόγευμα. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Polcowice έκανε το 15-35 τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο καθώς όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε η διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με 25-56 υπέρ της Polcowice.Παρόμοια κύλησαν και τα δύο επόμενα δεκάλεπτα με την διαφορά να παραμείνει ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Άρτεμις Σπανού σε 15'28" είχε 10 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 24'07" έχοντας 15 πόντους με 3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/8 βολές και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-30, 25-56, 46-77, 65-99.

Για την ίδια αγωνιστική, η Energa Torun της Βασιλικής Λούκα επικράτησε της Bydgoszcz στην έδρα της με 79-72. Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με αρκετά άστοχα σουτ και λάθη.Στην συνέχεια η Torun βελτιώθηκε και ήταν αυτή που προηγήθηκε με την Bydgoszcz ν' ακολουθεί. Το ημίχρονο έκλεισε με 39-34. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με ένα σερί 8-0 η Torun έκανε το 47-34. Η φιλοξενούμενη ομάδα αντέδρασε και ήταν η σειρά της για σερί. Έτσι μείωσε σε 49-47. Η Torun ωστόσο διατήρησε το προβάδισμα έστω και δύσκολα μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 16' έχοντας 4 πόντους με 1/7 δίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-34, 57-52, 79-72.