Νίκη για Φασούλα, ήττα για Χριστινάκη

Written by  Οκτ 29, 2022

Για την πέμπτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Avenida επικράτησε της Embutidos Pajariel με 76-56.

Ανώτερη σε όλο τον αγώνα η πρωταθλήτρια Ισπανίας δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της φιλοξενούμενης ομάδας. Ήδη στο ημίχρονο προηγούνταν με 43-28 ενώ και στο δεύτερο μέρος φάνηκε η διαφορά των δύο ομάδων με την Avenida να υπερτερεί στα ριμπάουντ καθώς μάζεψε σχεδόν τα διπλάσια. Μόνο στην τελευταία περίοδο έριξε την απόδοση της καθώς ο αγώνας είχε κριθεί.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 24' έχοντας 4 πόντους με 2/4 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 43-28, 63-34, 76-56.

Βαριά ήττα υπέστη εντός έδρας η Valencia από την Araski με 49-67. Η ομάδα της Χριστινάκη βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς με την φιλοξενούμενη ομάδα σαφώς ανώτερη σε όλη την αναμέτρηση. Ενδεικτικό είναι πως στο ημίχρονο προηγούνταν με 18-34 ενώ και στα επόμενα δεκάλεπτα δεν άλλαξε η κατάσταση.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 17' έχοντας 3 ριμπάουντ.