Πρεμιέρα με άνετη νίκη για Polcowice στην Ευρωλίγκα

Written by  Οκτ 26, 2022
Πρώτη αγωνιστική για την φετινή Ευρωλίγκα με την Polcowice να υποδέχεται την Fenerbache της οποίας επικράτησε με 73-46.

Η πολωνική ομάδα ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0 με δύο ασίστ της Σπανού. Η Fener αντέδρασε και λίγο μετά ισοφάρισε σε 17-17 που ήταν και σκορ περιόδου. Η αντεπίθεση της φιλοξενούμενης ομάδας συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς πέρασε μπροστά με 19-25. Η Polcowice με σερί 9-3 έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 28-28 ενώ συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο κλείνοντας το ημίχρονο με 37-28. Στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο της Σπανού πήγε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (42-30) ενώ τρία λεπτά πριν τελειώσει η περίοδος η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους με την Polcowice να πραγματοποιεί εξαιρετικό δεκάλεπτο. Τα τελευταία λεπτά ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία. Ωστόσο όμως δεν χαλάρωσαν οι παίκτριες της πολωνικής ομάδας και με ασίστ της Σπανού και πάλι έκαναν το 66-43 για να φτάσουν στο τελικό 73-46.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 32'19" και πέτυχε 5 πόντους με 1/1 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-28, 53-38, 73-46.